Bezdomni wyruszą na Jasną Górę

5 sierpnia ponad 30-osobowa grupa bezdomnych po raz siódmy wyruszy na Jasną Górę. W tym roku bezdomni po raz pierwszy będą wędrować z pielgrzymką osób niepełnosprawnych. Organizatorzy apelują o pomoc w przygotowaniach pielgrzymów do drogi. 

Bezdomni, którzy wyruszą do Częstochowy, to w głównej mierze podopieczni Braci Mniejszych Kapucynów i Fundacji Kapucyńskiej. Osoby te na co dzień korzystają z jadłodajni na Miodowej w Warszawie.

Wolontariusze Fundacji do 5 sierpnia muszą przygotować ekwipunek dla wszystkich pielgrzymów, którzy – jak powiedziała rzeczniczka Fundacji Anna Niepiekło, potrzebują w zasadzie wszystkiego. Oprócz ubrań (spodni, koszulek, skarpet, kurtek przeciwdeszczowych) potrzebne są plecaki i śpiwory, a także pieniądze na opłaty pielgrzymkowe, wyżywienie oraz koszty związane z powrotem do stolicy.

Jak szacuje Fundacja, koszt przygotowania i uczestnictwa w pielgrzymce jednej osoby to blisko 500 zł. Dary można przekazywać do klasztoru przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie.

Swoją wdzięczność bezdomni okażą, niosąc na Jasną Górę przekazane od darczyńców intencje. Wiele osób z różnych powodów nie może sobie pozwolić na uczestnictwo w pielgrzymce, dlatego też nasi bezdomni są niejako ich wysłannikami – powiedział opiekun tegorocznej grupy brat Michał Gawroński.

Rzeczniczka Fundacji podkreśliła, że dzięki pielgrzymce bezdomni doświadczają poczucia wspólnoty, czerpią siłę do walki ze swoimi słabościami i uzależnieniami.

Dla osób mieszkających na ulicy uczestnictwo w pielgrzymce jest wyjątkowym przeżyciem, daje im nadzieję, pozwala zjednoczyć się z innymi wiernymi i z Bogiem – dodała.

W tym roku bezdomni po raz pierwszy będą wędrować na Jasną Górę w ramach XXIII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych, zaangażują się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. „Ludzie zobaczą, że bezdomni potrafią nie tylko brać, ale i dawać” – podkreślił brat Gawroński.

Pierwsza Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyruszyła z kościoła św. Józefa na warszawskim Kole. Trasa pielgrzymki jest tak wytyczona, by większą część stanowiły odcinki z dobrą nawierzchnią. Pielgrzymi mają zapewnione dobre warunki noclegowe, zorganizowany sprzęt i serwis techniczny oraz opieką wolontariuszy.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego powstała w 2010 r. z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz osób świeckich. Wspiera ona działalności Braci Mniejszych Kapucynów, którzy od 20 lat prowadzą przyklasztorną jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Z placówki tej korzysta codziennie ok. 300 osób. Przy Fundacji działa też Centrum Wsparcia Psychologicznego „Miodowa”, które prowadzi dla bezdomnych warsztaty socjoterapeutyczne.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl