Bezdomni idą na Jasną Górę

Z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyła grupa bezdomnych – podopiecznych Braci Mniejszych Kapucynów i Fundacji Kapucyńskiej. Tegoroczna grupa liczy około 20 osób.

Dla niektórych będzie to pierwsza pielgrzymka, inni pójdą już kolejny raz. – Dzięki pielgrzymce bezdomni doświadczają poczucia wspólnoty, czerpią siłę do walki ze swoimi słabościami i uzależnieniami. – podkreśla Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Często działanie Boga na szlaku pielgrzymim owocuje pojawieniem się pragnienia „chcę coś zmienić”, ale też nadziei, że „jest to możliwe”. – mówi z kolei br. Adam Zwierz, Kapucyn – Opiekun Jadłodajni Miodowa – Taki owoc pielgrzymki można nazwać małym cudem w życiu osoby bezdomnej. To też jest moje marzenie wobec każdego bezdomnego pątnika: żeby po przebytej drodze na Jasną Górę, chciał ruszyć w drogę z bezdomności. – dodaje.

Wolontariusze Fundacji do 6 sierpnia zgromadzili rzeczy dla każdego bezdomnego pielgrzyma:

oprócz podstawowego ekwipunku (spodni, koszulek, skarpet, kurtek przeciwdeszczowych, plecaków czy śpiworów), również opłaty pielgrzymkowe, wyżywienie oraz koszty związane z powrotem do stolicy.W zamian za pomoc uczestnicy oferują modlitwę za darczyńców oraz zaniesienie ich intencji na Jasną Górę.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego” powstałą w 2010 roku, z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich. Jej misja wyrasta z Jadłodajni na Miodowej w Warszawie „Pomagamy mądrze pomagać” oraz z kapucyńskiego hasła „Pokój i dobro.”

Fundacja jest wsparciem i kontynuacją działalności Braci Mniejszych Kapucynów, którzy od 20 lat prowadzą przyklasztorną Jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Z jadłodajni korzysta codziennie około 300 osób, które otrzymują strawę nie tylko dla ciała, ale i duszy. Sprawne jej funkcjonowanie możliwe jest dzięki wsparciu wolontariuszy oraz pomocy wielu ludzi dobrej woli.

Wszystkie przedsięwzięcia prowadzone przez Fundację mają na celu pomoc ludziom ubogim i bezdomnych. Oprócz ciepłego posiłku potrzebujący mogą tu otrzymać wsparcie duchowe i pomoc psychologiczną. Przy Fundacji działa Centrum Wsparcia Psychologicznego „Miodowa”, które prowadzi dla bezdomnych warsztaty socjoterapeutyczne. Stałym elementem działań Fundacji jest też projekt „Anioł w Warszawie” – asystent osoby bezdomnej oraz cotygodniowe „Spotkania bezdomnych z kulturą”, na które zapraszani są znani dziennikarze i aktorzy.

W 2010 roku „Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego” podpisała „Deklarację partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności”.

drukuj