fot. PAP/EPA

Apel papieża Franciszka o szacunek dla wiernej miłości

Przywróćmy szacunek dla wiernej miłości – apelował w czasie dzisiejszej katechezy Ojciec Święty Franciszek. Papież prosił także o modlitwę w intencji trwającego synodu biskupów.

Ojciec Święty przypomniał, że cała rzeczywistość rodziny opiera się na małżeńskiej obietnicy.

– Rodzina żyje obietnicą miłości i wierności, jaką składają sobie nawzajem mężczyzna i kobieta. Zawiera ona zobowiązanie do przyjęcia i wychowania dzieci. Realizuje się jednak również w opiece nad rodzicami w podeszłym wieku, w ochronie i opiece nad słabszymi członkami rodziny oraz we wzajemnej pomocy, aby zrealizować swoje zalety, ale też zaakceptować ograniczenia – wskazał papież Franciszek.

Papież z niepokojem stwierdził, że w dzisiejszych czasach poszanowanie dla wierności obietnicy życia rodzinnego wydaje się być znacznie osłabione. Powodem tego – jak wyjaśnił – jest błędnie rozumiane prawo do własnej satysfakcji, za wszelką cenę i we wszelkiej relacji, jako niezbywalna zasada wolności oraz oparcie zobowiązania do życia w relacji i zaangażowania na rzecz dobra wspólnego wyłącznie na przymusie wypływającym z prawa.

– W rzeczywistości jednak, nikt nie chce być kochany jedynie ze względu na posiadane dobra czy też z obowiązku. Miłość, podobnie jak i przyjaźń zawdzięczają swoją siłę i swoje piękno temu, że rodzą więź nie odbierając wolności. Bez wolności nie ma przyjaźni, nie ma miłości i nie ma małżeństwa – powiedział Ojciec Święty.

Jego Świątobliwość zaapelował do wiernych o przywrócenie społecznego poszanowania dla wierności w miłości. Następnie pozdrowił przybyłych pielgrzymów – w tym naszych rodaków.

– Moi drodzy, jutro obchodzimy wspomnienie św. Jana Pawła II – papieża rodziny. Bądźcie jego dobrymi naśladowcami w trosce o wasze rodziny i o wszystkie rodziny, a zwłaszcza te, które przeżywają trudności duchowe albo materialne. Wierność wyznawanej miłości, złożonym obietnicom i obowiązkom płynącym z odpowiedzialności niech będą waszą siłą – zaapelował papież Franciszek.

Ojciec Święty poprosił także o modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji kończącego się Synodu Biskupów.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj