Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!

Wczoraj i dzisiaj odbywało się w Watykanie ważne spotkanie na temat nowej ewangelizacji, które zakończyło się dzisiejszego ranka celebrą eucharystyczną, której w Bazylice św. Piotra ja przewodniczyłem. Inicjatywa tych spotkań została zainicjowana przez Papieską Radę Krzewienia Nowej Ewangelizacji, jej główny cel to pogłębienie obszarów głoszenia Ewangelii w odnowionej formie w krajach gdzie istniała prastara tradycja chrześcijańska przy jednoczesną aprobatą dla niektórych świadectw i ważnych doświadczeń. Na to zaproszenie odpowiedziało wiele osób ze wszystkich części świata, zaangażowanych w tę misję, którą już jako pilne i ważne zadanie i wyzwanie wskazał
Kościołowi bł. Jan Paweł II.

 

 

Idąc śladem Soboru Watykańskiego II i tego, który rozpoczął jego wypełnianie – papieża Pawła VI – był on zarówno gorliwym propagatorem misji ad gentes, tzn. do narodów i terytoriów, gdzie Ewangelia nie zapuściła jeszcze korzeni i także głosicielem nowej ewangelizacji. To właśnie są aspekty jedynej misji Kościoła, a zatem ważne by rozważać je wspólnie w miesiącu październiku, gdy w najbliższą niedzielę obchodzić będziemy Światowy Dzień Misyjny.

Tak jak to uczyniłem przed chwilą, w homilii podczas Mszy św., chętnie korzystam z okazji, aby ogłosić, specjalny Rok Wiary, który rozpocznie się 11 października 2012 – w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II – a zakończy się 24 listopada 2013 roku, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Uzasadnienie, motywacje i wytyczne dla tego Roku przedstawiłem w liście apostolskim, który zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Sługa Boży Paweł VI ogłosił podobny Rok Wiary w 1968, z okazji 1900. rocznicy męczeństwa apostołów Piotra i Pawła i w okresie wielkich zmian kulturowych.
Myślę , że w pół wieku od otwarcia Soboru, związanego ze świętej pamięci bł. Janem XXIII, będzie stosowne zarówno odwołanie się do piękna i centralnego miejsca wiary oraz obowiązku umacniania i pogłębiania jej tak w wymiarze osobistym jak i wspólnotowym oraz by czynić to nie tyle w perspektywie świętowania, co przede wszystkim na poziomie misyjnym, w perspektywie misji ad gentes i nowej ewangelizacji.

Drodzy przyjaciele, w liturgii dzisiejszej niedzieli czytamy to, co św. Paweł napisał do Tesaloniczan: „Bo nasze głoszenie Ewangelii wśród was nie dokonało się przez samo tylko słowo, lecz przez moc i przez Ducha Świętego, z wielką siłą przekonania”. Słowa Apostoła powiedziane do narodów są zarówno życzeniem ale i programem dla misjonarzy
współczesnych czasów – kapłanów, zakonników i świeckich – zaangażowanym w głoszenie Chrystusa tym, którzy Go jeszcze nie znają lub też, którzy to sprowadzili Go jedynie do zwykłej postaci historycznej. Niech Maryja Panna pomaga każdemu chrześcijaninowi, aby był ważnym świadkiem Ewangelii.

Po Polsku:

Drodzy Polacy, bracia i siostry. Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, a
szczególnie uczestników spotkania dzieła nowej ewangelizacji. Pozdrawiam tych,
którzy się w nią włączają. Prośmy Ducha Świętego, by moc Ewangelii przenikała
rodziny, środowiska pracy, świat kultury, polityki, życia społecznego. Niech
dzięki naszemu świadectwu "słowo Pańskie szerzy się i rośnie" (por. Dz
12, 24). Z serca wam błogosławię.

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl