Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!„O Roma Felix” (O szczęśliwy Rzymie), śpiewa się dzisiaj w Uroczystość Świętych Piotra i Pawła, patronów tego miasta. Szczęśliwy jesteś Rzymie, ponieważ zostałeś zabarwiony purpurą najdroższej krwi tak wielkich Książąt. Nie ze względu na twoją chwałę, ale przez ich zasługi przewyższasz wszelkie piękno”.

 

 

 

 

 

Jak wyśpiewują hymny wschodniej tradycji, dwaj wielcy Apostołowie są „skrzydłami” poznania Boga, które przemierzyły ziemię aż po jej krańce i wzniosły się aż do nieba; oni są „rękoma” Ewangelii łaski, stopami głoszonej prawdy, „rzekami” mądrości, „ramionami” krzyża. Świadectwo miłości i wierności świętych Piotra i Pawła oświeca pasterzy Kościoła w ich prowadzeniu ludzi do prawdy, w formowaniu ich do wiary w Chrystusa. Szczególnie św. Piotr symbolizuje jedność Kolegium Apostolskiego. Z tej racji podczas liturgii sprawowanej tego poranka w Bazylice Watykańskiej nałożyłem na 40 arcybiskupów metropolitów paliusz, który wyraża jedność z Biskupem Rzymu w misji prowadzenia ludu Bożego do zbawienia. Pisze św. Ireneusz, biskup Lyonu, że do Kościoła Rzymu dostosować winien się każdy inny Kościół, tzn. wszyscy wierni, gdyż w nim zawsze była strzeżona Tradycja, która pochodzi od Apostołów.

Wiara wyznana przez Piotra tworzy fundament Kościoła: Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego” – czytamy w Ewangelii św. Mateusza. Prymat Piotra jest Bożym upodobaniem, jak jest nim również powołanie kapłańskie” „Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew – mówi Jezus; – lecz Ojciec mój, który jest w niebie”. Podobnie dzieje się z każdym, kto decyduje się iść za Bożym wezwaniem, oddając Jemu całego swoje życie. Wspominam to chętnie w tym dniu, w którym obchodzę sześćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich. Wdzięczny jestem Panu za jego powołanie i za powierzony mi urząd i dziękuję tez tym, którzy z tej okazji wyrazili swoją bliskość ze mną i wspierają moją misję przez modlitwę, jaka nieustannie wznosi się do Boga od każdej kościelnej wspólnoty, wyrażając się w adoracji Chrystusa eucharystycznego, aby wzrastała moc i wolność głoszenia Ewangelii.

W tym klimacie cieszę się, mogąc serdecznie pozdrowić delegacje Patryjarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola, obecnego dzisiaj zgodnie z symbolicznym zwyczajem dla uczczenia świętych Piotra i Pawła i dzielić wraz ze mną pragnienie jedności chrześcijan, której chciał Chrystus Pan. Wzywajmy z ufnością Dziewicę Maryję, Królową Apostołów, aby każdy ochrzczony stawał się coraz bardziej „żywym kamieniem” pod budowę Królestwa Bożego.

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl