Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!W liturgii dzisiejszej niedzieli przedstawiony jest tekst tzw. Jezusowego Kazania na Górze, które obejmuje 5, 6 oraz 7 rozdział Ewangelii św. Mateusza. Po „Błogosławieństwach”, które są Jego programem życia, Jezus ogłasza nowe Prawo, swoją Torę, jak nazywają je nasi bracia Żydzi. Rzeczywiście, Mesjasz wraz ze swoim nadejściem miał dokonać ostatecznego objawienia Prawa, i Jezus to właśnie oznajmia: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić”. A zwracając się do swoich uczniów, dodaje: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 5,17.20).

 

 

Na czym jednak polega ta „pełnia” Prawa Chrystusowego i ta „wyższa” sprawiedliwość, jakiej On się domaga? Jezus tłumaczy to za pomocą serii antytez obecnych w starych przykazaniach i daje im nową formułę. Za każdym razem zaczyna: „Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi” (Mt 5,21-22). I tak powtarza sześć razy. Ten sposób mówienia robił wielkie wrażenie na słuchających, którzy byli wystraszeni, ponieważ to „A Ja wam powiadam” było równoznaczne z przypisaniem sobie władzy samego Boga, źródła Prawa. Nowość Jezusa w istocie polega na tym, że to On sam „wypełnia” przykazania miłością Bożą, mocą Ducha Świętego, który mieszka w Nim. A my, przez wiarę w Chrystusa, możemy otworzyć się na działanie Ducha Świętego, który uzdalnia nas do życia Boską miłością. Dlatego każde przykazanie staje się prawdziwe jako wymóg miłości, a wszystkie łączą się w jednym przykazaniu: Miłuj Boga całym sercem i miłuj bliźniego swego jak siebie samego. „Miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa” – pisze święty Paweł (Rz 13,10). Wobec takiego wymogu, na przykład poruszający przypadek czworga romskich dzieci, które w minionym tygodniu zginęły w swoim spalonym baraku na peryferiach tego miasta, każe nam postawić sobie pytanie: czy społeczeństwo bardziej solidarne i braterskie, bardziej spójne w miłości, czyli bardziej chrześcijańskie, nie mogłoby zapobiec takiemu tragicznemu wydarzeniu? To pytanie odnosi się także do innych bolesnych wydarzeń, bardziej albo mniej znanych, które dokonują się codziennie w naszych miastach i w naszych wioskach.

Drodzy Przyjaciele, prawdopodobnie nie jest przypadkiem, że pierwsze wielkie wystąpienie Jezusa nazywane jest „Kazaniem na górze”. Mojżesz wstąpił na górę, aby otrzymać Prawo Boże i przekazać je narodowi wybranemu. Jezus jest samym Synem Bożym, który zstąpił z nieba, aby drogą miłości nas poprowadzić do nieba, na wysokości Boga. Co więcej, On sam jest tą drogą: nie musimy czynić nic innego, jak tylko naśladować Go, aby wypełnić Wolę Bożą i wejść do Jego Królestwa, do życia wiecznego. Jedno tylko ze stworzeń już dotarło na ten szczyt góry: Maryja Dziewica. Dzięki zjednoczeniu z Chrystusem Jej sprawiedliwość osiągnęła doskonałość. Z tej racji wzywamy Ją jako Speculum iustitiae (Zwierciadło sprawiedliwości). Jej zawierzajmy siebie, aby kierowała także naszymi krokami w wierności Prawu Chrystusa.

Po polsku:

Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. W sposób szczególny jednoczę się w modlitwie z wiernymi Archidiecezji Lubelskiej, osieroconej po nagłej śmierci Arcybiskupa Józefa Życińskiego. Odszedł do Pana, spełniając posługę dla Kościoła powszechnego w Stolicy Apostolskiej. Niech raduje się w chwale owocami swego życia i pasterskiego trudu. Wszystkim biskupom, kapłanom i wiernym w Polsce serdecznie błogosławię.

 

Po francusku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów mówiących po francusku, zwłaszcza formatorów i studentów Kolegium Charlesa Peguy w Paryżu! W ubiegły piątek obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Zachęcam was, abyście byli promotorami kultury, która kocha życie, szanuje i chroni wolę Stwórcy. Obyście mogli zachować zdrowie nie tylko ciała, ale i duszy! Gorąco prośmy Maryję Dziewicę, Matkę Bożą z Lourdes, za chorych na całym świecie i za personel, który opiekuje się nimi! Dobrej niedzieli i dobrego pielgrzymowania życzę wszystkim!

Po angielsku:

Gorące pozdrowienia kieruję do pielgrzymów języka angielskiego obecnych na tej modlitwie Anioł Pański. „Wielka jest mądrość Boga” – słyszymy te słowa wygłoszone w dzisiejszej liturgii. Tak jak Błogosławiona Dziewica Maryja powierzyła całe swoje życie tej Mądrości, my także oddajmy swoje życie prowadzeniu Bożego prawa miłości. Powierzając was macierzyńskiej opiece Maryi, przyzywam dla was i waszych rodzin Bożego błogosławieństwa pokoju i miłości.

Po niemiecku:

Radosne pozdrowienie kieruję do pielgrzymów i turystów języka niemieckiego. „Daj nam, Boże, serce nowe i czyste, które jest gotowe Ciebie przyjąć” – tak modlimy się w kolekcie mszalnej dzisiejszej niedzieli. Wiemy, że jest w nas wiele tego, co domaga się nieustannego oczyszczania i odnowy. Poprzez modlitwę i czyny miłości możemy otwierać się na obecność Chrystusa. On sam będzie dokonywał w nas rzeczy nowych i podaruje nam pokój i spełnienie. Niech Boży Duch prowadzi was na wszystkich drogach.

Po hiszpańsku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów j. hiszpańskiego, a w szczególności wiernych z parafii św. Antoniego Opata z Kartaginy i alumnów Instytutu Suareza de Figueroa z Zafry. Jak nas pouczają czytania dzisiejszej Mszy św., wola Boża objawia się nam jako droga mądrości, abyśmy potrafili odróżniać w wolności dobro od zła. Podobnie poprzez wierne wypełnienie miłosnej woli Bożej, Chrystus nas zbawił. Prośmy, za wstawiennictwem Dziewicy Maryi, abyśmy umieli otworzyć nasze serca na potężne działanie Ducha Świętego, aby uczynić nasze życie zgodne z Bożym zamiarem. Szczęśliwej niedzieli.

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl