Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!



Ewangeliczne przypowieści są krótkimi opowiadaniami, którymi Jezus posługuje się w głoszeniu tajemnic Królestwa Niebieskiego. Używając obrazów i sytuacji z codziennego życia, Chrystus „pragnie nam ukazać właściwą naturę wszystkich rzeczy… Ukazuje nam… Boga aktywnego, który wkracza w nasze życie i chce nas wziąć za rękę” (Jezus z Nazaretu, t. I, s. 167).

Poprzez taki rodzaj mów Boży Nauczyciel zaprasza nas do uznania przede wszystkim prymatu Boga Ojca. Tam, gdzie go brak, tam nic nie może być dobre. Jest to priorytet decydujący o wszystkim. Królestwo Niebieskie oznacza właśnie panowanie Pana Boga, a to wyraża prawdę, że Jego wola powinna być przyjęta jako idea przewodnia naszego życia.

 

 

Temat zawarty w dzisiejszej Ewangelii dotyczy właśnie Królestwa Niebieskiego. Niebo nie należy rozumieć tylko jako wysokości, która nas przerasta, ponieważ ta nieskończona przestrzeń ma kształt wnętrza człowieka. Jezus porównuje Królestwo Niebieskie do nasienia na roli, aby pozwolić nam zrozumieć, że wewnątrz nas samych zasiane jest coś bardzo małego i ukrytego, co posiada również niepohamowaną moc witalną. Pomimo wszystkich przeszkód ziarno rozwinie się, a owoc dojrzeje. Owoc ten będzie dobry tylko wówczas, gdy gleba życia będzie uprawiana zgodnie z wolą Bożą. Z tej racji w przypowieści o dobrym ziarnie i chwaście Jezus mówi, że po zasiewie uczynionym przez gospodarza, „gdy ludzie spali”, zainterweniował „jego nieprzyjaciel”, który „nasiał chwastu”. A to oznacza, że powinniśmy być gotowi, aby strzec łaskę otrzymaną w dniu Chrztu, nieustannie wzmacniając wiarę w Pana, która nie pozwala, aby zło zapuściło korzenie. Święty Augustyn, objaśniając tę przypowieść, zauważa, że „wielu najpierw jest kąkolem, a potem staje się dobrym ziarnem” i dodaje: „gdyby oni wtedy, gdy byli źli, nie byli tolerowani z cierpliwością, nie doszliby do tej godnej pochwały przemiany” (Quaest. septend. w Ev. sec. Matth., 12, 4: PL 35, 1371).

Drodzy przyjaciele, Księga Mądrości – z której zaczerpnięte jest dzisiaj pierwsze czytanie – uwypukla ten wymiar Boskiego Bytu: „Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim,(…)Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa sprawia, że wszystko oszczędzasz” (Mdr 12, 13.16); a Psalm 86 potwierdza: „Tyś, Panie, dobry i łaskawy, pełen łaski dla wszystkich, którzy Cię wzywają” (w. 5). Jeśli więc jesteśmy dziećmi Ojca tak dobrego i wielkiego, starajmy się być podobni do Niego! Taki cel przyświecał Jezusowi, kiedy przepowiadał; mówił do tych, którzy Go słuchali: „Bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski” (Mt 5, 48).

Zwróćmy się ufnie do Maryi, którą wczoraj wzywaliśmy pod Imieniem Najświętszej Dziewicy z Góry Karmel, aby pomogła nam wiernie kroczyć za Jezusem i tak żyć jak prawdziwe dzieci Boże.


Apel Ojca Świętego

Z głębokim zaniepokojeniem śledzę wiadomości napływające z niektórych regionów Afryki, zwłaszcza z Somalii, dotkniętej wielką suszą, a następnie w niektórych rejonach nawiedzanej przez ulewne deszcze, powodujące ludzkie nieszczęście. Niezliczona liczba osób ucieka przed straszną klęską głodu w poszukiwaniu pożywienia i pomocy. Ufam, że wzrastać będzie mobilizacja międzynarodowa, aby w porę wysłana została pomoc naszym braciom i siostrom tak boleśnie doświadczonym, a wśród których jest też wiele dzieci. Niech nie zabraknie naszej solidarności z tymi cierpiącymi i konkretnego wsparcia wszystkich ludzi dobrej woli.

Po francusku:

Kochani pielgrzymi francuskojęzyczni, czas wakacji bez wątpienia sprzyja wzbogacaniu się, zarówno kulturowo, jak i duchowo. Patrząc na liczne i piękne pejzaże, które oglądacie, oraz zabytki, które odwiedzacie, możecie odkrywać piękno tego uniwersalnego bogactwa, które nas łączy z naszymi korzeniami! Możemy zapytać się o ten piękny ideał, który ożywiał tych, którzy budowali katedry i opactwa, kiedy wznosili te znaki jaśniejące obecnością Boga na naszej ziemi. Oby ten ideał stawał się także waszym i by Duch Święty, który widzi w głębi serc, inspirował was do modlitwy w tych miejscach, do dziękczynienia i wstawiennictwa za ludzkość trzeciego tysiąclecia! Ja wam błogosławię z całego serca, szczególnie rodziny tu obecne!

Po polsku:

Witam serdecznie przybyłych do Castel Gandolfo Polaków. Pozdrawiam również waszych rodaków w Polsce i w świecie. Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Szkaplerz to znak szczególnej łączności z Jezusem i Maryją. Dla tych, którzy go noszą, znak synowskiego oddania się Niepokalanej. Niech Maryja, najlepsza Matka, otacza nas zawsze swoim płaszczem w walce ze złem. Polecam was Jej opiece i z serca błogosławię.

Po angielsku:

Serdecznie witam odwiedzających języka angielskiego zgromadzonych na modlitwie „Anioł Pański”, w tym pielgrzymów z Meath w Irlandii i z Nazaretu, domu Jezusa. Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do troski, aby dobre ziarno Słowa Bożego mogło przynieść owoce w naszym życiu i do ufności w Jego tajemniczy plan wzrostu Królestwa. Pracujmy dla obfitych owoców świętości w Kościele i prośmy, abyśmy znaleźli się pośród sprawiedliwych po prawicy Chrystusa w Dzień Sądu. Dla was wszystkich przyzywam obfitego błogosławieństwa radości Pana i pokoju!



Po niemiecku:

Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich pielgrzymów niemieckojęzycznych. W dzisiejszej Ewangelii o polu, na którym rosną obok siebie pszenica i kąkol, Chrystus mówi o bezkresnej dobroci i cierpliwości Boga. Przy końcu świata jednak dokona się sąd. Pan żniwa wprowadzi wtedy wszystkich sprawiedliwych do swego Królestwa, niesprawiedliwi zaś będą poddani sądowi. Słowo Jezusa chce być również dla nas dzisiaj wezwaniem do nieustannego stawania się z pomocą Jego łaski coraz lepszym ziarnem, tak aby mógł spełnić się w nas Boży plan miłości.

Pan niech was wszystkich błogosławi.

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl