Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!Dzisiaj nasze spotkanie na modlitwie Anioł Pański nabiera szczególnego blasku dzięki kontekstowi Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Liturgii tego święta czytana jest Ewangelia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (Łk 1, 26 – 38), która zawiera właśnie dialog pomiędzy Archaniołem Gabryjelem a Dziewicą Maryją. „Raduj się, pełna łaski: Pan z Tobą – mówi Boży posłaniec, i w ten sposób objawia najgłębszą tożsamość Maryi, Jej „imię”, można by rzec, pod jakim zna Ją sam Bóg: „pełna łaski”. To wyrażenie, które jest nam tak bliskie od samego dzieciństwa, ponieważ wymawiamy je za każdym razem, kiedy wypowiadamy „Zdrowaś Maryjo”, wyjaśnia nam tajemnicę, którą dzisiaj obchodzimy. Faktycznie, Maryja, już od chwili, w której została poczęta za przyczyną swoich rodziców, stała się przedmiotem szczególnego umiłowania ze strony Pana Boga, który w swoim odwiecznym planie wybrał ją, aby stała się Matką Jego Syna, który stał się człowiekiem, i w konsekwencji, zachowana od grzechu pierworodnego. Dlatego Anioł zwracam się do niej tym imieniem, które dosłownie znaczy: „od zawsze napełniona Bożą Miłością”, Jego łaską.

 

 

Tajemnica Niepokalanego Poczęcia jest źródłem światła wewnętrznego, nadziei i pocieszenia. Pośród życiowych prób, zwłaszcza przeciwieństw, jakich
człowiek doświadcza w sobie i wokół siebie, Maryja, Matka Chrystusa,
mówi nam, że Łaska jest większa niż grzech, że miłosierdzie Boże jest potężniejsze od zła i potrafi przekształcić je w dobro. Niestety codziennie
doświadczamy zła, które pojawia się na różne sposoby w relacjach i w
wydarzeniach, lecz ma ono swój korzeń w sercu człowieka, w sercu zranionym, chorym, i niezdolnym wyleczyć się samemu. Pismo Święte pokazuje nam, że u
początku każdego zła jest nieposłuszeństwo woli Bożej, i że śmierć zaczęła panować, gdyż wolność ludzka uległa pokusie Szatana. Jednak Bóg nie rezygnuje ze swojego planu miłości i życia: poprzez długą i cierpliwą drogę pojednania przygotował przymierze nowe i wieczne, przypieczętowane Krwią Swojego Syna, który, aby móc ofiarować siebie jako zadośćuczynienie „narodził się z Dziewicy” (Gal 4,4). Ta Niewiasta, Dziewica Maryja, z wyprzedzeniem otrzymuje owoc odkupieńczej śmierci Jej Syna i od momentu poczęcia zachowana została od zmazy grzechu. Dlatego, Swym Sercem Niepokalanym, mówi Ona do nas: zawierzcie Jezusowi, On was zbawi.

Drodzy przyjaciele, dziś po południu ponowię tradycyjne oddanie czci Maryi Dziewicy Niepokalanej, przed statuą Jej poświęconą na Placu Hiszpańskim. Tym gestem pobożności stanę się wyrazicielem miłości, jaką otaczają wierni Rzymu i całego świata Matkę, którą Chrystus nam podarował. Jej wstawiennictwu powierzam najbardziej palące potrzeby Kościoła i świata. Niech Ona pomoże nam przede wszystkim zachować wiarę w Pana Boga, wierzyć Jego Słowu, pomoże zawsze odrzucać zła a wybierać dobro.

W dzisiejszą przypadająca uroczystość radośnie pozdrawiam Papieską Akademię Niepokalanej. Drodzy przyjaciele, upraszam dla każdego z was macierzyńskiej opieki Dziewicy Maryi i Jej wstawiennictwu powierzam waszą działalność. Dziękuję wam za pełną poświęcenia pracę.

 

Szczególnie pozdrawiam również Włoską Akcję Katolicką, która dzisiaj, w wielu parafiach, odnawia swoje zaangażowanie w Kościele. Wspominając wielkie Święto przeżywane wraz z dziećmi i młodzieżą tu, na placu św. Piotra, pod koniec października, wyrażam wszystkim członkom Akcji moją życzliwość bliskość. Zachęcam was pójścia drogą świętości, niosąc światło Ewangelii w miejsca życia codziennego.

Po polsku:

Pozdrawiam wszystkich Polaków. Oddajemy dziś hołd Maryi, niepokalanie poczętej. Bóg zachował Ją od zmazy grzechu pierworodnego i obdarował pełnią łaski, aby Ją przygotować na godną Matkę Bożego Syna. Jej zawierzamy nasze adwentowe oczekiwanie na przyjście Pana. Niech Bóg wam błogosławi!

<br

 

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl