„Boże Narodzenie wielkim przesłaniem o godności człowieka”

Boże Narodzenie jest wielkim przesłaniem o godności człowieka – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik w orędziu na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Życzył Kościołowi i ojczyźnie autentycznych ludzi, którzy potrafią czynić życie piękniejszym.

„W wieczór wigilijny czekamy na spotkanie bliskich, na połamanie się opłatkiem, na możliwość wymiany życzeń. Ale jednocześnie jesteśmy świadomi, że historyczna prawda o narodzinach Jezusa z Nazaretu w Betlejem byłaby niepełna, gdybyśmy nie przyjęli z wiarą tego wydarzenia” – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Dodał, że jest to najważniejsze wydarzenie w historii ludzkości, także w historii każdego człowieka.

„Jezus przychodzi na świat jako Boży Syn z przesłaniem, z misją odkupienia człowieka, by naprawić to wszystko, co słabość ludzka pierwszych rodziców (Adama i Ewy) doprowadziła do dramatycznego załamania. Jego życie, Jego śmierć i zmartwychwstanie stanie się punktem odniesienia dla każdego człowieka idącego drogą do Boga i szukającego kontaktu z Bogiem” – zaznaczył ks. abp Józef Michalik.

Podkreślił jednocześnie, że Betlejem jest jednak dowodem na to, że „nie tylko człowiek szuka Boga, ale że i Bóg szuka człowieka, szuka go na sposób ludzki”. „Będzie mówił do nas w Ewangelii przez wieki całe, przypominając o godności człowieka. I to Boże Narodzenie jest też wielkim przesłaniem o godności każdego z nas” – dodał ks. abp.

„Chciałbym w ten wieczór wigilijny podziękować wszystkim, którzy pomogli nam przez wiarę poznać prawdę o Jezusie, Zbawicielu każdego człowieka. Równocześnie chciałbym podziękować i rodzicom, którzy wychowują w tej atmosferze wiary swoje dzieci, i rodzicom, którzy bronią praw rodziny do wychowania dziecka w prawdzie o Bogu i w prawdzie o godności drugiego człowieka” – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Arcybiskup podziękował również Papieżowi Franciszkowi za przesłanie „Ewangelii radości, za zachętę, za przypominanie, że każdy z nas ma coś do spełnienia w Kościele, że każdy z nas ma swoją misję jako człowiek ochrzczony do wypełnienia – w rodzinie, w otoczeniu, w narodzie”. Podziękowanie złożył też biskupom, kapłanom i wszystkim ludziom, którzy „pochylają się nad drugim człowiekiem, widząc jego potrzeby i kłopoty, którzy mówią o tym, że prawda, moralność i etyka jest dzisiaj narodowi naszemu, Kościołowi i światu bardzo potrzebna”.

Ksiądz abp Józef Michalik podkreślił, że Nowy Rok, który się zbliża, „będzie ubogacony darem kanonizacji Ojca św. Jana Pawła II, który wyrósł na naszej ziemi, i że ta jego wielkość była możliwa, bo odkrywał w sobie tę godność i te dary, które Bóg sam złożył w jego sercu”.

Życzył, żebyśmy potrafili odkryć Boży plan wobec nas samych i żebyśmy potrafili pokonywać samych siebie. Życzył także, żebyśmy mogli spotkać na naszej drodze ludzi odważnych, którzy pomogą nam w czasach niełatwych, wielkich trudności, pokonywać to wszystko, co „nie jest zgodne z Bożym planem i naszym sumieniem, z godnością człowieka”.

Na zakończenie orędzia, ks. abp Józef Michalik życzył Kościołowi i ojczyźnie autentycznych ludzi, którzy zechcą i potrafią ofiarowywać bardzo wiele, by ubogacać innych i czynić piękniejszymi ludzkie relacje i życie na ziemi, by było ono pełniejsze poprzez wizję spotkania kiedyś z Bogiem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl