33 rocznica wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra

W niedzielę 16 października obchodziliśmy 33 rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie. To także dzień zakończenia Tygodnia Papieskiego „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy” oraz narodowego dziękczynienia za beatyfikację naszego Wielkiego Rodaka. Decyzją Sejmu z lipca 2005 roku 16 października był świętem państwowym.

Biały dym 16-tego października 1978 roku, zwiastujący wybór Papieża, pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską około godziny 18.00. Wybrany w trzecim dniu konklawe ks. kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.

 

Inauguracja pontyfikatu odbyła się w niedzielę 22 października na Placu świętego Piotra. Wybór Jana Pawła II był niezwykłym wydarzeniem dla Polski i Świata – zwraca uwagę ks. prof. Jan Machniak dyrektor Katedry teologii Duchowości na Uniwersytecie Papieskim JPII.

 

Ponadto jak powiedział ks. prof. Jan Machniak Jan Paweł II okazał się wybitnym Papieżem.

 

 

W całym kraju zaplanowano na dziś uroczystości dziękczynne za beatyfikację Ojca Św. Jana Pawła II i wybór Największego z rodu Słowian na Papieża. Dziś zakończyło się narodowe dziękczynienie za tę beatyfikację.

W Warszawskiej Archikatedrze o godz. 19.00 sprawowana była Eucharystia dziękczynna, po niej odbył się „Papieski koncert” – chóru Pokolenia JP II z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Uroczystości miały miejsce także w Krakowie i Wadowicach.

W Przemyślu z udziałem Episkopatu Polski sprawowana była Eucharystia, pod przewodnictwem ks. abp Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego i Przewodniczącego KEP, który obchodzi 25. rocznicę święceń biskupich.

Ks. abp Jubilat powiedział, że Ojciec św. Jan Paweł II jest wielkim prorokiem i wielkim darem Bożym dla nas wszystkich.

 

 

Homilię wygłosił metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

W katedrze obecny był także krzyż, który towarzyszył Ojcu św. Janowi Pawłowi II podczas ostatniego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Od niedzieli rozpoczęła się peregrynacja krzyża po parafiach archidiecezji przemyskiej.
Jak mówił ks. kardynał Stanisław Dziwisz peregrynacja papieskiego Krzyża będzie żywą katechezą – czym był On dla błogosławionego Jana Pawła II i czym powinien być dla każdego z nas.

 

 

Uroczystości transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Ojciec Św. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Po trwającym sześć lat procesie beatyfikacyjnym 1 maja tego roku został ogłoszony błogosławionym. Na dzień wspomnienia liturgicznego wybrano 22 października, czyli rocznicę inauguracji pontyfikatu. Będzie on obchodzony w diecezjach w Polsce oraz w Rzymie. Tego dnia w Wiecznym Mieście odbędzie się procesja od Watykanu do bazyliki świętego Jana na Lateranie, którą poprowadzi ks. kardynał Angelo Comastri, archiprezbiter bazyliki świętego Piotra. Następnie Eucharystii w bazylice laterańskiej przewodniczył będzie papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej ks. kardynał Agostino Vallini. Rzymskie uroczystości przebiegać będą się pod hasłem „Rzym maszeruje wraz z Janem Pawłem II”.

 

RIRM


drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl