24. rocznica powstania Radia Maryja

Rodzina Radia Maryja z kraju i zagranicy świętuje dziś 24 lata istnienia katolickiej rozgłośni. Jak co roku centralną częścią uroczystości będzie Msza św. Na gości w Toruniu czeka również bogata oferta kulturalna.

Centralnym punktem radosnego spotkania Rodziny Radia Maryja będzie uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Eucharystia będzie sprawowana o godz. 16 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Gen. J. Bema 73/89.

Przed Mszą św. o godz. 12.30 zebrani wspólnie odmówią różaniec, a po nim odbędą się koncerty; o godz. 13.00 wystąpi ks. bp. Antoniego Długosza, a o godz. 13.30 – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Prof. Piotr Jaroszyński wykładowca WSKSiM i KUL-u zwraca uwagę na szczególną ponadczasową misję Radia Maryja – w służbie Bogu i Ojczyźnie.

Radio Maryja jest w skali i Europy i świata czymś jedynym i niezwykłym, czego musimy bronić, z czym musimy się utożsamiać poprzez aktywną współpracę i to również wyznacza pewną perspektywę odrodzenia i obrony najważniejszych wartości ludzkich, rodzinnych, narodowych i religijnych. Musimy odnaleźć się w nowej sytuacji, w której liczy się nie tylko obrona dobra zagrożonego, ale również umiejętne wzmacnianie nas samych i to w odniesieniu do wszystkich pokoleń tak, abyśmy mogli – po kryzysie, w jakim znajduje się Europa i świat zachodni – stać się również dla innych bardzo pozytywnym wzorem i przykładem – wskazuje prof. Piotr Jaroszyński.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów, którzy będą przybywać na uroczystości do Torunia, będzie czuwać toruńska policja. Funkcjonariusze prewencji oraz ruchu drogowego mają patrolować ulice, kierować ruchem, a także informować pielgrzymów spoza miasta jak dojechać do celu.

Założyciel i dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR mówi, że 24 rocznica powstania Radia Maryja nie byłaby możliwa, gdyby nie opatrzność Boża, a także życzliwość wielu ludzi dobrej woli z całego świata.

Te 24 lata jest dzięki Panu Bogu i ludziom. Ja stoję z boku – mogę tyle powiedzieć, jak mi mówią, że ja coś zrobiłem. Budzę się rano i dziękuję Panu Bogu, że wstałem i proszę abym ten dzień mógł jak najlepiej przeżyć. To, co Pan Bóg chce żeby robić, to nie ja robię tylko ludzie. Ja nieraz śpię, a to idzie. To ludzie robią i to jest fenomen. Fenomenem jest Rodzina Radia Maryja. To jest apostolska ewangelizacja, aby do wszystkich ludzi dojść, żeby wszyscy uwierzyli w Pana Boga. Bo „bez Pana Boga ani do proga”. Bez Boga nic nie ma sensu – zaznacza o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

To wielka radość, że mimo wielu trudności powstało tak wspaniałe dzieło, jakim jest Radio Maryja – podkreśla ks. kard. Zenon Grocholewski. Były Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego mówi, że ta katolicka rozgłośnia buduje i uszlachetnia ludzi.

Ludzie się modlą razem z Radiem Maryja. To jest bardzo ważne, bo chrześcijanin, który się nie modli właściwie przekreśla samego siebie. Nie można być chrześcijaninem nie rozmawiając z Chrystusem – nie modląc się. Modlitwa z konieczności, jeżeli jest prawdziwą modlitwą, to uszlachetnia i buduje człowieka. Ja myślę, że to Radio przekazuje wiadomości, których inni nie podają – co jest bardzo ważne – czyli w jakiś sposób ubogaca demokrację w naszym kraju. Parlament ogłosił rok Jana Pawła II, a wszystkie ustawy robiono wtedy przeciwko temu. Jedynie Radio Maryja i TV Trwam mówili w sposób szczery, prawdziwy o wartościach, jakie przekazał św. Jan Paweł II. Ja się cieszę z tego, co to Radio przekazuje. Z mojej strony ma pełne poparcie i wielkie uznanie – zaznacza ks. kard. Zenon Grocholewski.

Dzisiaj już od godzin porannych będzie można odwiedzić Kampus Akademicki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, powstającą świątynie pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, a także kościół pw. św. Józefa w Toruniu i siedzibę rozgłośni Radia Maryja.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj