fot. PAP/EPA

21. Dzień Papieski

Św. Jan Paweł II darzył ogromną miłością każdego człowieka. Szczególnie potrafił rozmawiać z dziećmi i młodzieżą. Jako wyraz wdzięczności za jego posługę powstała Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchodzony dziś Dzień Papieski to dobra okazja, by przypomnieć sobie nauczanie świętego Polaka.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomaga zdolnym uczniom, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Została powołana przez KEP z inspiracji Jana Pawła II. Ten żywy pomnik Papieża Polaka tworzy ok. 2 tys. stypendystów z całej Polski. To młodzi, którzy kontynuują nauczanie Ojca Świętego. Dzięki stypendium otrzymanym z Fundacji Magdalena Urbaniak jest dziś studentką IV roku medycyny.

– Myślę, że z całego nauczania Jana Pawła II najbardziej trafia, żebyśmy od siebie wymagali, nawet gdyby inni od nas nie wymagali. To jest chyba takie motto, które bierze do siebie każdy stypendysta. Jesteśmy ambitną młodzieżą i każdy z nas chce dawać od siebie jak najwięcej, nawet jeśli środowisko zewnętrzne tego nie wymaga. Chcemy się doskonalić, chcemy być najlepsi, chcemy być dobrzy dla innych, chcemy się wykazywać – powiedziała  Magdalena Urbaniak, stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje również obozy formacyjno-integracyjne, które stanowią integralną część programu stypendialnego – mówiła Karolina Kuryło, która jest stypendystką Fundacji od 5 lat.

– Ja właśnie na tych obozach nauczyłam się kochać Eucharystię, kochać Boga i w zupełnie inny sposób rozumieć nauczanie św. Jana Pawła II. Przede wszystkim mogłam je zgłębić, bo jestem osobą, która nie miała szansy zapoznać się bliżej z tym nauczaniem. Także jest to wsparcie w zasadzie na każdej płaszczyźnie – wyjaśniła Karolina Kuryło.

Dzień Papieski to szczególna okazja, by zagłębić się w nauczanie św. Jana Pawła II.

– To osoba, od której możemy się uczyć naprawdę otwartości serca na innych. Tego, że nie mamy być egoistami, że mamy patrzeć na drugą osobę, pomagać jej i spędzać z nią czas. Jan Paweł II pokazywał nam, jak ważna jest rodzina i żeby na tej rodzinie budować cały swój świat, na tym wsparciu, na tej miłości – oceniła Magdalena Urbaniak.

Jak mówiła Karolina Kuryło, od św. Jana Pawła II możemy także uczyć się zaufania Bogu i Maryi.

– Jan Paweł II – zresztą tak jak czytamy w księdze Jeremiasza, gdzie Bóg mówi: „ja wiem jakie wiążę z wami plany” – wiedział, że to, co planuje Bóg dla niego jest dobre. I zdecydowanie potrzebujemy tego zaufania. Musimy wiedzieć, że nie jesteśmy na tym świecie sami, ktoś jest tutaj dla nas – wskazała stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

I chociaż wielu stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nie miało okazji spotkać św. Jana Pawła II osobiście, dziś starają się zgłębiać jego nauczanie i wcielać w życie wyznawane przez Papieża Polaka wartości.

 

TV Trwam News

drukuj