fot. PAP

Związkowcy ze służb zapowiadają protest ws. zasiłku chorobowego

Policyjni związkowcy zdecydowali o ogłoszeniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciwko projektowi obniżenia zasiłków chorobowych. Dziś o ewentualnym proteście w tej sprawie zdecyduje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Związkowcy protestują przeciw dwóm rządowym projektom: dotyczącym obniżenia – ze 100 do 80 proc. pensji – zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy oraz zmianom w systemie rentowym służb mundurowych.

– Podstawowym powodem rozpoczęcia akcji protestacyjnej jest przyjęcie przez rząd takiego kontrowersyjnego projektu ustawy ws. zwolnień lekarskich policjantów i innych funkcjonariuszy, bez konsultacji ze Związkami Zawodowymi. Nie otrzymaliśmy nawet odpowiedzi, którą przewiduje ustawa o związkach zawodowych na naszą opinię, nie mówiąc o próbie uzgodnienia tej opinii w całości, bądź w części. To jest podstawowy powód, naruszenie zasad dialogu społecznego, naruszenie ustawy o związkach zawodowych przy procedowaniu tej ustawy; również kwestie finansowe, ponieważ zamrożone są płace policjantów. Liczymy, że od przyszłego roku – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią – nastąpi kolejny etap regulacji płac, ale na razie jest to tylko nasz postulat – powiedział Tomasz Krzemiński, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów.

Pikiety planowane są w czerwcu, ale wszystko jest jeszcze w trakcie ustaleń. Policjanci będą pouczać sprawców wykroczeń, zamiast karać ich mandatami oraz oflagują jednostki i samochody.

Na 24 czerwca zaplanowano konferencję prasową związkowców służb mundurowych i przewodniczących trzech największych central związkowych: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

– O formach akcji protestacyjnych będzie decydował komitet protestacyjny. Na razie, wraz z rozpoczęciem akcji będzie stopniowe oflagowywanie budynków i pojazdów policyjnych. Natomiast o dalszych formach będzie decydował komitet protestacyjny. Planujemy m.in. upublicznienie naszych postulatów i taką dużą konferencję prasową, która odbędzie się 24 czerwca – powiedział Tomasz Krzemiński.

RIRM

 

drukuj