fot. pixabay.com

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował plan odbudowy polskiej gospodarki po koronakryzysie

Na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców powstał plan odbudowy polskiej gospodarki po koronakryzysie. Propozycja opiera się na 9 filarach.

Propozycja planu odbudowy polskiej gospodarki po koronakryzysie opiera się na 9 filarach, którymi są: rozwiązania punktowe, powszechny dostęp do internetu, usługi publiczne, prawo gospodarcze, płaca i podatki, system emerytalny, demografia, prawo pracy oraz sądownictwo.

Jak wskazał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, konieczny jest szczegółowy plan prezycyzjnych działań, które mają pomóc Polsce w odbiciu po pandemii.

Krajowy Plan Odbudowy to duży projekt na przyszłość. My pokazujemy działania na teraz – podkreślił Związek.

Są zdania, które możemy realizować już dzisiaj i to bez nakładów finansowych. Proponujemy zasadę generalną, czyli stabilność i przewidywalność prawa – mówił dyrektor depratamentu prawa i legislacji Związku Przedsiębiorców Pracodawców, Jakub Bińkowski.

– To jest działanie, które możemy podjąć bezkosztowo, natomiast póki co nie widać ku temu woli, szczególnie jeśli spojrzymy na tempo przyrostu nowych danin, obciążeń i podatków, które dochodzą w błyskawicznym tempie, a obciążają kolejne fragmenty życia gospodarczego. Ledwo przestaliśmy mówić o podatku od reklam, znowu wraca temat podatku od smartfonu. Od tego roku mamy podatek cukrowy, od sprzedaży detalicznej. To jest rzecz, na którą w pierwszej kolejności zwróciliśmy uwagę w ramach naszego dokumentu – powiedział Jakub Bińkowski.

W raporcie wskazano na potrzebę podniesienia kwoty wolnej od podatku do 16 tys. złotych, skrócenie czasu wydawania decyzji administracyjnych, zamrożenie planów podniesienia płacy minimalnej oraz wprowadzenie instytucji sędziów pokoju. Przedstawiono także pomysły mające zachęcić emigrantów na powrót do ojczyzny oraz rozwiązania nakłaniające do posiadania większej liczby dzieci.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj