fot. flickr.com

Zwiastuny wiosny w Kórnickim Arboretum

Mimo dość niskich temperatur do pod poznańskiego Kórnika zjechały tłumy turystów.  Kalendarzowa wiosna przyszła do nas w miniony piątek o 23:45, a więc nie 21 marca jak to zwykle bywa, a dzień wcześniej. W powietrzu wiosnę czuć było jednak już od paru tygodni.

Katarzyna Broniewska z Arboretum Instytutu Dendrologii PAN mówi, że w Kórniku pojawiły się już pierwsze kwiaty, a nawet zakwitły oczary.

– Najwcześniej pojawiają się u nas w Kórniku przebiśniegi i śnieżyce to jeśli chodzi o byliny, natomiast wśród roślin drzewiastych najwcześniej kwitną oczary – zaznaczyła Katarzyna Broniewska.

W arboretum kórnickim wiosna króluje na całego. Pierwsze pąki widać na krzewach magnolii. W całej okazałości podziwiać można śnieżycę wiosenną czy niebieską cebulicę syberyjską.

– Cebulica ma piękny niebieski odcień barwy kwiatów i rozkwita na trawnikach, na miejscach słonecznych – opisuje Katarzyna Broniewska.

Z zimowego snu budzą się też zwierzęta. Niektórzy turyści odwiedzający Kórnik twierdzą, że do Polski przyleciały pierwsze bociany.

– Jednego czy dwa bociany widziałem-  nie wiem czy są to zeszłoroczne czy te, które pojawiły się już w tym roku – powiedział Janusz Mansfeld

Już za tydzień jeszcze bardziej będziemy mogli cieszyć się słońcem. 29 marca zmieniamy czas z zimowego na letni, a to oznacza o jedną godzinę dłuższy dzień.

Kórnickie Arboretum położone jest tuż obok zamku kórnickiego. Na powierzchni 40 hektarów można oglądać ponad 3000 gatunków drzew i krzewów. Niektóre rosnące tu drzewa mają, aż 300 lat.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj