fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Kolejarze nie wierzą w obietnice ministra Karpińskiego

Minister Włodzimierz Karpiński mówi, że nie buduje konkurencji dla PKP Cargo. Kolejarze nie wierzą w te zapewnienia. O sprawie informuje jeden z dzienników.

Dotyczy to wcześniejsze doniesienia dotyczące połączenia mniejszych spółek kolejowych, należących do Lotosu, Orlenu i KGHM Polska Miedź.  Konsolidatorem miałaby być Agencja Rozwoju Przemysłu.

Minister twierdzi, że nie ma żadnego pomysłu na stworzenie konkurencji PKP Cargo.  Choć – jak wskazał – byłaby ona dobra dla obywatela.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, sceptycznie podchodzi do zapewnień ministra Karpińskiego.

– Chciałbym wyjaśnienia od pana ministra, dlaczego spółce PKP Cargo odmówiono możliwości kupna firmy LOTOS, która miała być sprzedana. Cargo nie dopuszczono do tego przetargu. Stąd te zagrożenia w budowaniu konkurencji wobec Cargo. Przed procesami prywatyzacji mieliśmy zapewnienia, że narodowy charakter spółki Cargo zostanie utrzymany. Takie są zapisy statutowe. Ilość akcji będąca w posiadaniu Skarbu Państwa zapewnia stabilizację. Dlatego niezrozumiałe były działania Ministra Skarbu Państwa i angażowanie Agencji Rozwoju Przemysłu w konsolidację i kupno spółek przewozowych należących do Skarbu Państwa – podkreślił Leszek Miętek.

Z pomysłem stworzenia konkurencji dla PKP Cargo nie zgadzają się m.in. związkowcy. Rozwiązania nie poparło też PKP Cargo  i resort infrastruktury

RIRM

drukuj