fot. pl.wikipedia.org

ZUS odnotował w tym roku prawie 9-procentowy wzrost wpływu ze składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował w tym roku prawie dziewięcioprocentowy wzrost wpływu ze składek. Poinformowała o tym prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska. Do 18 lutego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 45,5 mld zł. To o 3 mld 700 mln więcej niż w tym samym okresie 2019 roku.

Prof. Gertruda Uścińska stwierdziła, że za wpływy na rekordowym poziomie odpowiada dobra sytuacja gospodarcza kraju.

– Na początku roku zostały opłacone składki od wysokich podstaw wymiaru, czyli od wysokich przychodów i myślę, że na to także złożyły się dodatkowe wypłaty tytułu ubiegłego roku ,jak dodatkowe premie, nagrody, trzynastki. Stąd też mamy tak znakomity wynik finansowy praktycznie za styczeń i za tą część lutego – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

ZUS 1 stycznia 2018 r. przeprowadził reformę poboru składek wprowadzając tzw. e-składkę. Celem było uszczelnienie systemu i ograniczenie zadłużenia płatników.

Już w 2019 r. ZUS odnotował wyższe wpływy niż w ubiegłych latach. Do kasy Zakładu wpłynęło dwieście osiemdziesiąt jeden miliardów złotych, czyli o dwadzieścia cztery miliardy złotych więcej niż rok wcześniej.

RIRM

drukuj