Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

ZUS: 600 tys. pracowników delegowanych z Polski w 2018 roku

W 2018 r. ponad 600 tys. zaświadczeń A1 wydał Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracownikom, którzy byli do pracy delegowani za granicę. W tym gronie jest też coraz więcej obcokrajowców zatrudnionych w polskich firmach – przede wszystkim Ukraińców – podał ZUS.

Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, poinformowała w czwartek PAP, że w 2018 r. oddziały ZUS wydały łącznie ok. 600 tys. zaświadczeń A1. Najwięcej w Krakowie 44 tys., w Warszawie – 40 tys. i w Gdańsku – 28 tys.

,,Wydawane przez nas zaświadczenie to dokument wręcz konieczny dla osób, które pracują w krajach Unii, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii. A1 potwierdza, że do wskazanej w nim osoby w czasie pracy lub działalności za granicą stosuje się tylko polskie przepisy w zakresie zabezpieczenia społecznego. Dzięki temu nie musi płacić podwójnych składek” – powiedziała Iwona Kowalska-Matis.

Rzecznik prasowy ZUS dodała, że polskie firmy występują do ZUS o wydanie dla swoich pracowników zaświadczeń A1, gdyż dzięki temu oszczędzają na składkach na ubezpieczenie społeczne.

,,Za delegowanych pracowników, mimo że pracują zagranicą, mogą płacić polskie, niekiedy dużo niższe składki. Zaświadczenie to jest wydawane także dla obcokrajowców wysyłanych przez polskie firmy do pracy za granicą” – powiedziała rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Iwona Kowalska-Matis podkreśliła, że prawie wszystkie zaświadczenia A1 dla cudzoziemców dotyczą obywateli Ukrainy i Białorusi (97 proc.). Ze danych ZUS wynika, że dla polskich przedsiębiorstw w ubiegłym roku pracowało za granicą około 23 tys. Ukraińców i około 3 tys. Białorusinów.

Wśród państw, które były najczęściej wybierano jako miejsce pracy są: Niemcy (51 proc.), Francja (11,5 proc.), Belgia (7,5 proc.), Holandia (6,3 proc.) i Szwecja (5,5 proc.).

Rzecznik podała, że z 600 tys. wniosków jedynie 25 tys. złożono drogą elektroniczną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl