fot. flickr.com

Zorganizowana machina hejtu

Facebookowa strona Sok z Buraka ma milion użytkowników i próbuje swoimi skandalicznymi publikacjami wpływać na opinię publiczną. Na co dzień szerzy mowę nienawiści. Autor strony jest związany z Platformą Obywatelską. Według medialnych doniesień, miał też ściśle współpracować z mecenasem Romanem Giertychem.

Sok z Buraka codziennie wrzuca na swoją facebookową stronę kilkanaście grafik i przerobionych zdjęć, które dezinformują odbiorców i nastawiają ich wrogo do konkretnych środowisk.

– Jest to klasyczny przykład oddziaływania emocjami i wpływania poprzez emocje na wynik wyborczy. Te działania są zaplanowane – mówił politolog dr Aleksander Kozicki.

Atakowani są przede wszystkim przedstawiciele partii rządzącej. Na życzliwość mogą natomiast liczyć politycy Platformy Obywatelskiej.

Obiektem drwin, pomówień i zwykłej nienawiści padają także katolicy, w tym założyciel i dyrektor Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk. Telewizja Publiczna dotarła do nagrań rozmów między twórcą internetowego bloga Mariuszem Kozakiem-Zagozdą a związanym z opozycją adwokatem Romanem Giertychem. Z nagrań wynika, że mężczyźni wspólnie uzgadniali publikowane treści. Współpraca rozpoczęła się w 2017 roku.

M. Kozak-Zagozda: Jak się Panu podoba wynik postu z gratulacjami dla Szydło? Cały dzień rozrzucałem po sieci.

R. Giertych: Dzięki.

R. Giertych: Panie Mariuszu hejt jest pod wpisem Zdrojewskiego o mnie na Twitterze. Niech Pan pomoże.

M. Kozak-Zagozda: Proszę o chwilę. Oni mają 10 tys. kont… Już działam.

Roman Giertych przekonuje, że nagrania zostały zdobyte nielegalnie i zapowiada pozwy sądowe przeciwko mediom, które je publikują. Przekonuje też, że Mariusz Kozaka-Zagozda był klientem jego kancelarii. Według medialnych doniesień twórca Soku z Buraka, Mariusz Kozak-Zagozda, pracował dla Platformy Obywatelskiej oraz klubu partii. W ostatnich latach był zaangażowany w kampanie wyborcze m.in. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Rafała Trzaskowskiego.

„W czasie kampanii warszawskiej każdego dnia Sok i powiązane strony puszczały albo fejka z „moją” wymyśloną wypowiedzią albo zmontowanym fejkowym zdjęciem etc. Fejki były promowane za miliony złotych nierejestrowane w kampanii. Nie miałem kogo pozwać, bo FB odmawiało informacji” – przypomniał za pośrednictwem Twittera poseł Patryk Jaki.

Mariusz Kozak-Zagozda został też zatrudniony w stołeczny ratuszu przez Rafała Trzaskowskiego. Część publicystów zaapelowała, by w sprawie Soku z Buraka powołać komisję śledczą. Pomysł popiera poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka.

– To jest bardzo ważna sprawa dla polskiej debaty publicznej – stwierdziła.

Opozycja nie widzi konieczności powoływania komisji śledczej i przekonuje, że sprawa Soku z Buraka to temat zastępczy.

– Mamy aferę maseczkową, mamy aferę związaną z respiratorami, mamy Obajtka – powiedziała poseł KO Katarzyna Lubnauer.

Zadaniem komisji śledczej jest badanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu państwa.

– To jest strzelanie z armaty do wróbla. Osoby, które czują się w jakiś sposób dotknięte działalnością tej strony, mają wrażenie, że ich dobra osobiste zostały w jakikolwiek sposób naruszone, mogą zawsze wejść na ścieżkę sądową – przypomniała politolog Paula Olszyk.

Autorzy takich stron nie mogą się czuć bezkarnie – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

– Są paragrafy związane z ochroną dóbr osobistych na drodze cywilnej, są także paragrafy karne związane z ochroną zaufania, czci do konkretnych osób, także sprawujących funkcje publiczne. W tym przypadku państwo działa i państwo powinno rzeczywiście reagować – zwrócił uwagę wiceminister minister.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl