fot. por. Witold Sura

Żołnierze WOT wesprą Gwardię Narodową podczas światowego zlotu skautów w USA

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać Gwardię Narodową USA podczas zlotu harcerzy z całego świata. 24th World Scout Jamboree odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Zachodniej Wirginii.

Do USA na przełomie lipca i sierpnia zostanie skierowana grupa zadaniowa WOT, złożona z ratowników medycznych, oficerów operacyjnych, specjalistów łączności i logistyki. Będą oni mieli za zadanie wspierać Gwardię Narodową USA w organizacji i zabezpieczaniu 24th World Scout Jamboree – poinformował PAP ppłk Marek Pietrzak Rzecznik WOT.

W szczególności zadania żołnierzy WOT skupione będą na wsparciu uczestników zlotu przybyłych z Polski oraz harcerzy ze wspólnot polonijnych – dodał.

„Do USA ma pojechać kilkunastu żołnierzy. Najwięcej będzie medyków, ale kierujemy też naszych żołnierzy do sztabu operacyjnego Gwardii Narodowej” – powiedział ppłk Pietrzak.

24th World Scout Jamboree jest największym na świecie zlotem harcerskim, w którym uczestniczą skauci ze 164 krajów. Zlot jest organizowany co cztery lata, w tym roku gospodarzem są Stany Zjednoczone Ameryki. W tym roku uczestniczyć w nim będzie ponad 500 Polaków skupionych min. w Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnił ppłk Pietrzak propozycję współpracy przy organizacji zlotu złożył dowódca Gwardii Narodowej stanu Zachodnia Wirginia gen. dyw. James Hoyer, podczas „Inicjatywy”, czyli spotkania dowódców formacji OT, jakie odbyło się w Polsce w październiku 2018 r. Zgodę na zaangażowanie polskich żołnierzy w organizację imprezy wydał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Rzecznik podkreśla, że WOT od początku powstania rozwijają współpracę z Gwardią Narodową USA, głównie ze stanów Illinois i West Virginia. Współpraca ma charakter doradczy i szkoleniowy, na obecnym etapie obejmuje również udział w ćwiczeniach i działaniach wspierających społeczności lokalne, w tym zarządzanie kryzysowe.

W organizacji wyjazdu polskiej grupy harcerzy do USA współpracują Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ambasadą USA w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj