Żołnierze pamiętają o bohaterach. Porządkowali groby i pomniki powstańców

Pamiętają o bohaterach, którzy polegli. Terytorialsi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ,,Nurt” odwiedzili i porządkowali symboliczne miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim.

Akcja porządkowania grobów i pomników powstańców odbyła się w związku ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. W dniach poprzedzających rocznicę żołnierze odwiedzili miejsca związane z Powstaniem Warszawskim oraz bohaterami akcji ,,Burza” i akcji ,,Zemsta” w naszym regionie. W ramach tej ostatniej, kilka tysięcy żołnierzy z Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK „Jodła” miało iść na pomoc walczącej stolicy. Była to największa zorganizowana próba niesienia pomocy powstaniu warszawskiemu. Udało się zgromadzić około 6 tys. żołnierzy z zakładanych ok. 60 tys. Ten i inne problemy zadecydowały o wstrzymaniu marszu na Warszawę. Stoczono jednak w ramach obu akcji kilka bitew i potyczek, które są upamiętnione pomnikami na ziemi świętokrzyskiej.

Odwiedzono między innymi pomniki w Cisowie, Szewcach, Sandomierzu, pomnik bitwy pod Pielaszowem, grób powstańca  w Ostrowcu Świętokrzyskim. Żołnierze porządkowali również pomnik na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach, gdzie 1 sierpnia o godzinie 17.00 odbędą się główne uroczystości 76. rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem wojska i innych służb mundurowych.

– Z perspektywy oddziałów partyzanckich, które przebywały w Górach Świętokrzyskich,  czynny udział w powstaniu wzięło kilkanaście osób. Rdzennych mieszkańców Kielecczyzny walczących w powstaniu było zaledwie kilku. To byli żołnierze frontowi, którzy mieli za sobą rok lub dwa lata działań dywersyjnych i partyzanckich. Oni walczyli w pierwszej linii np. w zgrupowaniach „Parasol”- ustalił dr Marek Jedynak z kieleckiej Delegatury IPN.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

WOT

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl