fot. https://pixabay.com/

ZNP zainwestował niemal ćwierć miliona złotych w firmę kupującą whisky w beczkach

Czy Związek Nauczycielstwa Polskiego straci ćwierć miliona złotych na inwestycji w beczki whisky? Związek twierdzi, że sprawa nie jest zamknięta, ale lokowanie środków w wysokoprocentowym alkoholu budzi wątpliwości.

Do nietypowego biznesu Związku Nauczycielstwa Polskiego dotarł portal WP. ZNP zainwestował środki w Stilnovisti – firmie oferującej lokowanie kapitału w beczkach whisky. Według ustaleń WP, ZNP w 2017 roku zainwestował tam 248,5 tys. zł. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym związku za 2021 rok, wartość inwestycji spadła do zera. Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, nie kryje słów krytyki.

„>>Wyjść jak Zabłocki na mydle<<. Autor wersji współczesnej – prezes  Związku Nauczycielstwa Polskiego. Treść: >>Wyjść jak Broniarz na whisky w beczkach<< – napisała na Twitterze Barbara Nowak.

ZNP utrzymuje, że nietrafiony interes jest legalny, a środki na niego przeznaczone pochodzą z działalności gospodarczej, a nie statutowej.

„W chwili obecnej toczy się postępowanie prokuratorskie w sprawie Stilnovisti, w którym związek ma status jednego z pokrzywdzonych. Dlatego nie jest uprawnione stwierdzenie, że związek realnie stracił zainwestowane pieniądze. Związki zawodowe mogą inwestować, a inwestycja oferowana przez firmę Stilnovisti była i jest legalna” – czytamy w komunikacie ZNP.

Jednak to nie strata środków budzi wątpliwości, a sam cel inwestycji. Czy Związek Nauczycielstwa Polskiego, na czele z prezesem  Sławomirem Broniarzem, który usiłuje walczyć o dobrobyt nauczycieli i poprawienie ich sytuacji materialnej, powinien wydawać pieniądze akurat na wysokoprocentowy alkohol?

– Myślę, że on w ogóle oderwał się od realiów tego, jak wygląda polska oświata, jakie ma potrzeby i jakie zadania czekają nas w związku z edukacją polskiej młodzieży – ocenił historyk, dr Leszek Pietrzak.   

To podważa status Związku i całą jego działalność.

– Można by oczekiwać od związku, jak również od samego pana prezesa, że on będzie inwestował pieniądze, bo oczywiście może, ale będzie inwestował w to, co przynosi korzyść dzieciom, młodzieży – w naukę, sport, zdrowie. Natomiast w przemysł alkoholowy? Skąd w ogóle ten absurdalny pomysł? – mówiła Joanna Cabaj ze Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk.

Prezes Związku nie odniósł się jeszcze do wątpliwej inwestycji.

– To pokazuje, że chyba coś się pomyliło działaczom tego związku. Jest to wyjątkowo nieetyczne i nie powinno pozostać bez konsekwencji dla osób, które tym się parały, również dla pana prezesa Broniarza – zaznaczył poseł PiS, Jan Mosiński.

Związek Nauczycielstwa działa od niemal 100 lat. Sławomir Broniarz pełni funkcję prezesa od 1998 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl