Fot. PAP/Andrzej Lange

Zmiany w rządzie. Obóz władzy poszerzył się o Koło Polskie Sprawy

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje nowym ministrom. Wśród nich znalazła się Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy. Oznacza to, że obóz władzy został wzmocniony o nowe ugrupowanie.

Po rezygnacji Jarosława Kaczyńskiego jego obowiązki jako wicepremiera i przewodniczącego rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa przejął Mariusz Błaszczak, który dalej będzie kierował resortem obrony.

– Mogę śmiało powiedzieć, że pod tą propozycją podpisywałem się od samego początku dwoma rękami. Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa, jak minister Mariusz Błaszczak – podkreślał Andrzej Duda, który dokonał zmian w rządzie.

Wicepremier Mariusz Błaszczak przypomniał dotychczasowy dorobek komitetu ds. bezpieczeństwa. Wymienił projekt ustawy o ochronie ludności i ustawę o obronie ojczyzny. W planach rządu jest zwiększenie wydatków na wojsko. W przyszłym roku finansowanie wyniesie minimum 3 proc. PKB.

– W 2022 r. to będzie 20 mld zł dla Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych; w roku przyszłym 49 mld złotych. Mówię o tym, żeby pokazać, że nasz wysiłek finansowy jest ogromny – wskazał Mariusz Błaszczak.

Większe finansowanie ma pozwolić na rozbudowę liczebną wojska i wyposażenie żołnierzy w nowoczesny sprzęt. W czwartek nowy wicepremier ma podpisać umowę na dostawy dla armii kolejnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.

– Możliwości budżetowe znacząco – skokowo – wzrastają, stąd kolejne zamówienia – zaznaczył szef MON.

W komitecie ds. bezpieczeństwa Mariusza Błaszczaka ma wspierać wiceszef kancelarii premiera Zbigniew Hoffmann. Po dymisji Michała Cieślaka, który zajmował się współpracą z samorządami, jego obowiązki przejmie Waldemar Tomaszewski, podobnie jak jego poprzednik związany z Partią Republikańską. Całkiem nową twarzą – i to nie tylko w rządzie, ale w ogóle w obozie władzy – jest poseł Agnieszka Ścigaj z Koła Polskie Sprawy.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obóz władzy wypracował porozumienie z Kołem Polskie Sprawy. Umowa przewiduje wspieranie rządu do końca obecnej kadencji. Minister Agnieszka Ścigaj zajmie się – jak mówił premier – szerokorozumianą integracją społeczną.

– W okresie napięć na forum polskim, na forum międzynarodowym, związanych z falą uchodźców z Ukrainy, ale nie tylko – tłumaczył szef rządu.

Koło Polskie Sprawy tworzyło do tej pory czterech posłów. Obok Agnieszki Ścigaj byli to: Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka. Ten ostatni poinformował już o odejściu. Zostanie posłem niezrzeszonym. W przypadku Andrzeja Sośnierza dziś zapadła decyzja o usunięciu go z Porozumienia Jarosława Gowina. Formalnie wciąż był członkiem partii.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl