fot. PAP

Zmiany w projekcie ustawy dot. wydobycia gazu łupkowego?

Nowy minister środowiska Maciej Grabowski nie wyklucza zmian w gotowym już projekcie ustawy dot. wydobycia gazu łupkowego. Zarzucił on swojemu poprzednikowi, że nie uwzględnił trzeciej strony w rozmowach na temat ustawy. Jak stwierdził – w dyskusji nie wzięli udziału eksperci z zakresu geologii.

Minister Grabowski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się w tej sprawie z ekspertami, z zakresu geologii oraz reprezentantami innych ministerstw. Wtedy to – jak poinformował – może podjąć decyzje o wprowadzeniu ewentualnych zmian.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, były Główny Geolog Kraju podkreśla, że zabrakło Służby Geologicznej i organu państwa, który miałby właśnie tych ekspertów. W tym momencie minister środowiska nie ma żadnych narzędzi -podkreśla profesor.

Minister nie jest w stanie sam tego rozwiązać. Jeśli spotka się z ekspertami, to mu w niczym nie pomogą. Tu trzeba znaleźć ciało specjalistyczne. To jest inwestycja, której wartość liczona jest w grubych bilionach złotych. Nie można sobie pozwolić na „jakieś” ciała doradcze. Minister jest w tym miejscu, gdzie PiS była na przełomie 2005 i 2006 roku. Tyle tylko, że minister jest w dużo gorszej sytuacji, ponieważ koncesje zostały już porozdawane – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Przypomnijmy, nie tak dawno wiceminister środowiska Piotr Woźniak informował, że w przyszłym roku ruszy komercyjne wydobycie gazu z łupków. Jak wskazał, dobre perspektywy dla gazu łupkowego wykazało szczelinowanie wykonane przez firmę San Leon na odwiercie pionowym Lewino. “Wynik jest bardzo dobry” – podkreślił Woźniak.

RIRM

drukuj