fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Zmiany w funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP

Wojsko Polskie planuje poważne zmiany w funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP. Jednym z priorytetów ma być zwiększenie liczebności polskiej armii. Plany rozwoju Sił Zbrojnych RP przedstawił w tym tygodniu szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Gen. Wiesław Kukuła zapowiedział powołanie Dowództwa Transformacji odpowiedzialnego m.in. za szkolenia żołnierzy. Zmiany mają dotyczyć również ich karier i awansów.

Zaproponowano też podział jednostek na trzy kategorie gotowości w zależności od zdolności do reakcji. Ponadto Wojsko Polskie chce zwiększyć liczebność polskiej armii nawet do 450 tys. żołnierzy. 150 tys. z nich stanowiliby aktywni rezerwiści.

Ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Piotr Grochmalski uważa, że te rozwiązania poprawią zdolności obronne państwa. Dodaje, iż priorytetem powinny być jednak rozwój i zwiększanie liczebności żołnierzy zawodowych.

– To dobre rozwiązanie. Problem oczywiście zawsze istniał w odbiorze społecznym tego typu decyzji. Jest to bardzo drogi model wymagający w tej chwili zbudowania rozbudowanej logistyki tego przedsięwzięcia. Jest to rozwiązanie wzmacniające zdolności obronne państwa, ale powinno być uzupełnione o kontynuowanie rozwoju armii w oparciu o armię zawodową czy kontraktową, z wielu powodów: sprzęt jest coraz bardziej skomplikowany i złożony, jeśli chodzi o technologię i oczekiwania stawiane przed żołnierzami – wskazuje prof. Piotr Grochmalski.

Według doniesień medialnych, gen. Wiesław Kukuła zapewnił, że ma zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej i resortu finansów na wdrożenie zaproponowanych zmian. Na razie nie wiadomo, ile miałaby kosztować realizacja tych założeń.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl