Zmiany w funkcjonowaniu prawa upadłościowego?

Po pięciu latach funkcjonowania prawa upadłościowego, PO zapowiada zmiany. Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, będzie mogła łatwiej ogłosić upadłość – przewiduje projekt złożony w Sejmie przez posłów Platformy.  

Nowe propozycje zakładają m.in. obniżenie kosztów ponoszonych przy procedurze upadłości konsumenckiej. Przewiduje się też możliwość zawarcia przez dłużnika swoistego układu z wierzycielami.

W ramach takiego układu dłużnik będzie mógł zachować np. mieszkanie i ustalić z wierzycielami rozłożenie w czasie spłaty należności, także z częściowym umorzeniem, na wynegocjowanych zasadach.

Poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk z PiS mówi, że dotychczas obowiązująca ustawa jest korzystna, ale nie dla konsumentów, tylko instytucji finansowych.

– Przeprowadzenie upadłości konsumenckiej w sytuacji bardzo trudnego położenia samego konsumenta jest praktycznie niemożliwe, bo wymaga poniesienia określonych nakładów, których ten konsument nie ma. Mówiąc szczerze, dotychczasowa ustawa nie pozwala tak naprawdę na upadłość konsumencką. Każdą inicjatywę w tej sprawie należy więc przyjąć z pełną otwartością. My także, jako Prawo i Sprawiedliwość, taki projekt mamy i go przedstawimy jeżeli rzeczywiście dojdzie do debaty – zaznacza ekonomista.

Obecnie obowiązujące regulacje weszły w życie w marcu 2009 roku. Od tego czasu sądy ogłosiły zaledwie kilkadziesiąt upadłości konsumenckich.

 

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl