Zmiana zasad tzw. pierwszej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w firmach

Zmienią się zasady tzw. pierwszej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w firmach. Takie zapowiedzi padły podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kontroli Państwowej. 

Chodzi o przepisy dot. łagodniejszego traktowania przy pierwszej wizycie kontrolerów w spółkach do 249 pracowników. Dotychczas pracownicy PIP-u w razie uchybień mieli nie stosować kar, a dać czas przedsiębiorcy na ich usunięcie.

Jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna”, już niedługo średnie firmy mogą stracić ten przywilej. Na potrzebę zmian w przepisach w trakcie komisji wskazywali posłowie i zapowiedzieli w tej sprawie działania.

Zmiany są podyktowane m.in. sprawozdaniem PIP, która podała, że w niemal każdym z ponad 10 tys. zakładów pracy skontrolowanych w ub.r. w ramach tzw. pierwszej kontroli wykazano nieprawidłowości.

Uchybienia dot. legalności zatrudnienia, prawa pracy i przepisów BHP – powiedział dyrektor departamentu nadzoru i kontroli PIP Jakub Chojnicki.

– Około 1/10 pracodawców nie ustaliła, wbrew obowiązkowi, regulaminu wynagradzania, natomiast 11 proc. skontrolowanych pracodawców zrobiło to niezgodnie z przepisami. Ponad 13 proc. skontrolowanych podmiotów nie prowadziło ewidencji czasu pracy dla blisko 12 proc. zatrudnionych. Natomiast 17 proc. skontrolowanych podmiotów prowadziło ją nieprawidłowo. Oznacza to, że dla ok. 1/4 pracowników nie można było sprawdzić, czy wynagrodzenia i inne świadczenia wypłacone są zgodnie z czasem pracy, który pracownicy poświęcili na rzecz pracodawcy. Pomimo trudności inspektorzy pracy ustalili, że ponad 14 proc. pracodawców nie wypłaciło wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, natomiast 3 proc. wypłaciło je w nieprawidłowej wysokości – podkreślił Jakub Chojnicki.

Przepisy tzw. pierwszej kontroli obowiązują od marca ub. r. objęły średnie, małe i mikro firmy, wcześniej niekontrolowane przez PIP.

Kontrole, prowadzone w formie audytu i instruktażu co do zasady nie są zagrożone sankcjami. Mandaty i kierowanie spraw do sądu inspekcja stosuje tylko w przypadku szczególnie rażących nieprawidłowości.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl