Zmiana naliczania składek do ZUS dla małych firm

Już wkrótce nawet 200 tys. właścicieli małych firm będzie mogło płacić mniejsze składki na ZUS. Parlamentarny zespół na rzecz wspierania patriotyzmu ekonomicznego przygotował projekt ustawy o małej działalności gospodarczej, który zmienia zasady naliczania składek.

Obecnie wszystkie firmy co miesiąc muszą odprowadzać składkę, w wysokości ok. 1200 zł. Propozycja zespołu uzależnia ją od wysokości dochodów.

Poseł PiS-u Adam Abramowicz zwraca uwagę, że dziś w szarej strefie pracuje nawet 800 tys. osób. Zdecydowanej większości nie stać na opłacenie składek. Stąd propozycja, która funkcjonuje m.in. w Anglii.

– Składka będzie rosła proporcjonalnie liniowo do 5 tys. zł. Ci, którzy mają dzisiaj przychód 4800 też skorzystają, ale niewiele. Najwięcej skorzystają ci, którzy dzisiaj musieli w zasadzie oddać cały swój dochód, czyli ci, którzy zarabiają 1000, 1500, 2000 – oni zapłacą tę składkę proporcjonalną ok. 24%, czyli z tysiąca ok. 240 zł – mówi Adam Abramowicz.

Projekt ustawy ma być podstawą pakietu wicepremiera Mateusza Morawickiego, który zakłada ułatwienia dla małych firm. Obecnie jest w konsultacjach w resorcie rozwoju.

Poseł Adam Abramowicz przypuszcza, że parlament przyjmie rozwiązania w połowie roku; przepisy mają wejść w życie od początku przyszłego roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl