Zmiana dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO

Szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w uroczystym przekazaniu dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO. Obowiązki dowódcy przejął podpułkownik Hebel Donny z 278. Pułku Kawalerii Pancernej ze szwadronu Phantom Raiders.

Uroczystość odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

Wasza obecność tu, na wschodniej flance NATO, jest dowodem solidarności państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział, zwracając się do żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Jest dowodem tego, że jesteśmy w stanie wspólnie obronić wartości, które podzielamy. Jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszej części Europy, ale i światu. Dotychczasowe ćwiczenia pokazują zbieżność naszych procedur związanych z funkcjonowaniem wojsk. Jeżeli chodzi o umiejętności, to poszerzamy gamę wspólnych umiejętności dotyczących współpracy obronnej – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister dodał, że liczy na to, iż po rozmowach prezydentów Polski i USA w Waszyngtonie, w stosunkowo krótkim czasie wojska amerykańskie zostaną w RP na stałe.

Rozmieszczona w Polsce Batalionowa Grupa Bojowa jest jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO. Powstała w ramach wzmocnionej tzw. Wysuniętej Obecności NATO. Utworzenie jej było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbył się w Warszawie w 2016 roku.

W skład tej grupy, oprócz Polski i Stanów Zjednoczonych, wchodzi Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Grupa Batalionowa liczy ok. 1300 żołnierzy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl