fot. https://www.facebook.com/LeczyckaZagrodaChlopska

Zmarła dr A. Plucińska, etnograf związana z Radiem Maryja i TV Trwam

W dniu 4 października 2022 roku zmarła etnograf, kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, dr Aldona Plucińska. Od lat była związana z Radiem Maryja i TV Trwam, gdzie dzieliła się swoją rozległą wiedzą na temat kultury, polskich zwyczajów, a także polskiej kultury ludowej.

Etnograf, kustosz dr Aldona Plucińska, pracowała w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi od 1987 roku przez ponad 35 lat. Przeszła długą ścieżkę awansu zawodowego od asystenta do kustosza. W czasie pracy w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi związana była z Działem Naukowo-Oświatowym, a następnie z Zespołem Działów Etnograficznych, w szczególności z Działem Plastyki Ludowej, którego była wieloletnim opiekunem. Aldona Plucińska była autorką licznych inicjatyw na gruncie Muzeum – wystaw, zarówno w gmachu placówki, jak i w skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku, książek i artykułów. Została odznaczona m.in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Była niekwestionowanym autorytetem w zakresie etnografii. Jest to ogromna strata dla polskiej kultury ludowej, dla Muzeum, ale również dla środowiska etnograficznego. Kustosz była również ogromny wsparciem jako ekspert dla Radia Maryja i TV Trwam. Jej wiedza i ogromne doświadczenie pozostanie na zawsze wielkim skarbem dla widzów i radiosłuchaczy.

Wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim składa Dyrekcja i Pracownicy Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, także dziennikarze z redakcji TV Trwam i Radia Maryja, którzy zawsze mogli liczyć na otwartość, dostępność i rzetelną wiedzę dr Aldony Plucińskiej.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl