fot. PAP/Andrzej Grygiel

Żłobki i przedszkola przygotowują się na 1 września

Nie tylko szkoły, ale także żłobki i przedszkola przygotowują się do przyjęcia dzieci od 1 września. Mają im w tym pomóc nowe wytyczne dot. bezpiecznej organizacji placówek opiekuńczych, które powstały we współpracy rządu z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Wytyczne są podobne do tych, które obowiązywały w okresie wiosennym – powiedziała wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

– Najważniejsza zmiana, o której warto wspomnieć, to zmniejszony wymóg dotyczący powierzchni przypadającej na jedno dziecko. On w tej chwili wynosi półtora metra kwadratowego na jedno dziecko. Inne, pozostałe są w większości utrzymane, ale oczywiście ponieważ jest to dość szczegółowy materiał, to zachęcamy do zapoznania się z nim. Wszystkie wytyczne są opublikowane na stronach ministerstwa i GIS-u, także zostały przekazane bezpośrednio do wszystkich żłobków i przedszkoli w Polsce – powiedziała wiceminister Barbara Socha.

Wiceminister Barbara Socha poinformowała też, że w przypadku zamknięcia żłobka ze względu na zagrożenie epidemiczne jest możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z podpisanym dziś rozporządzeniem, świadczenie będzie wypłacane za okres od 1 do 20 września.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła z kolei, że rozwój miejsc opieki dla dzieci do lat 3 jest jednym z priorytetów rządu. Zwróciła uwagę, że potrzebom rodziców odpowiada program „Maluch plus”. Obecnie istnieje ok. 6,5 tys. instytucji żłobkowych.

Dążymy do tego, aby procent użłobkowienia w Polsce był coraz wyższy, aby na koniec roku było to 30 proc – zapowiedziała minister Marlena Maląg.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl