fot. PAP/Leszek Szymański

Z. Ziobro: Wartość wyłudzonych nieruchomości może sięgać miliarda złotych

Nawet miliarda złotych sięga aktualnie wartość wyłudzonych nieruchomości w procederze reprywatyzacji – poinformował na specjalnej konferencji Prokuratury Krajowej minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

W najbliższym czasie ma też zostać powołany zespół do analizy spraw dot. wyłudzania nieruchomości na terenie Łodzi. Podobny działa już w Krakowie.

Według ministra Zbigniewa Ziobry, sprawa wyłudzeń warszawskich nieruchomości jest dynamicznie prowadzona i rozwija się.

– W tej chwili możemy już mówić, że prokuratura w zakresie wszystkich wątków, które prowadzi, szacuje, iż aktualnie wartość wyłudzonych nieruchomości sięga już ok. miliarda złotych, czyli tych nieruchomości, co do których prokuratura zebrała dowody wskazujące, że zostały one wyłudzone w procederze przestępczym. Mamy do czynienia z kwotą niemal miliarda złotych, więc to musi robić wrażenie. W kontekście takich sum też nie dziwi to, że prokuratura stawia zarzuty łapówek, które swoją wielkością przekraczają wyobrażenia przeciętnego Kowalskiego nt. łapówek w przysłowiowych kopertach udzielanych przy różnych okazjach, w różnych sferach działalności polskiego państwa, bo tutaj nie chodzi o kwoty liczone w tysiącach, czy setkach tysięcy, ale w milionach. Kwota łapówki liczona jest na kwotę blisko 32 mln złotych – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Wczoraj wrocławski sąd aresztował b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Grzegorza M., byłą urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K. oraz biznesmena Janusza P. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne ws. reprywatyzacji m.in. słynnej działki Chmielna 70 przy Pałacu Kultury i Nauki.

Dotyczą one przyjęcia oraz wręczenia korzyści majątkowej o łącznej wysokości nie mniejszej niż 31mln 400 tys. zł oraz obietnicy korzyści majątkowej 2,5 mln zł.

Dziś, odnosząc się do sprawy, minister Zbigniew Ziobro powiedział, że o winie tych osób będzie można mówić dopiero po prawomocnym wyroku sądu. Dodał, że „w tej chwili możemy mówić o bardzo wysokim uprawdopodobnieniu udziału tych osób w procederze przestępczym”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj