Sejm: minister zdrowia przedstawił informację ws. protestu lekarzy rezydentów

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił w Sejmie informację ws. protestu głodowego lekarzy rezydentów. Wnioskowała o to Platforma Obywatelska. Przedstawiciel PO Bartosz Arłukowicz zarzucił rządowi, że nie widzi problemu, a ministra zdrowia nazwał „największym szkodnikiem systemu ochrony zdrowia”.

Bartosz Arłukowicz oskarżał szefa resortu, że nie rozmawia z rezydentami. Polityk PO mówił, że za rządów PO-PSL wzrosły wynagrodzenia rezydentów nawet do 3900 zł.  Zapowiedział też na jutro wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia z protestującymi lekarzami rezydentami.

Przedstawiając stanowisko rządu minister Konstanty Radziwiłł mówił o kłamstwach Bartosza Arłukowicza i wyliczył serię swoich spotkań z rezydentami. Zapowiedział stopniowe podwyżki. Zapewnił, że pod koniec 2021 r. rezydenci będą zarabiać o ponad 2 tys. zł więcej niż obecna pensja minimalna. „Nie będzie rezydenta, który by zarabiał mniej niż 5250 zł” – zaznaczył. Minister porównał to do środków, jakie rząd PO–PSL przeznaczał na ten cel.

Panie przewodniczący, przypomnę jeszcze panu, ile pieniędzy pan wywalczył – bo teraz pan „walczy” – dla rezydentów. (…) W całym czasie Pana urzędowania była to łącznie połowa tego, czego oczekuje Pan teraz dodatkowo z Funduszu Pracy na ten cel – 70 mln zł w cztery lata. My w dwa lata dołożyliśmy do tej kategorii wydatków ponad 360 mln zł. To pięć razy więcej w dwa razy krótszym czasie. Kolejnym z postulatów lekarzy rezydentów jest zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia. Robimy to i planujemy to robić jeszcze odważniej. W 2017 r. zwiększyliśmy wydatki na ochronę zdrowia do ponad 87 mld zł, czyli o 8 mld zł więcej w stosunku do 2016 r. – mówił Konstanty Radziwiłł.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Młodzi medycy przerwali protest wczoraj rano, na czas rozmów z premier Beatą Szydło, potem odwiesili głodówkę. Domagają się m.in. podwyżek płac.

Premier zaprosiła rezydentów do prac we wspólnym zespole nad postulatami. Szefowa rządu czeka na odpowiedź.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl