Ukraina: Marszałek S. Karczewski spotkał się z przewodniczącym parlamentu

Stosunki polsko-ukraińskie, współpraca wojskowa i handlowa, a także kwestie związane z ukraińską ustawą oświatową były wśród tematów dzisiejszej rozmowy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy, Andrija Parubija.

Marszałek Senatu przebywa z wizytą na Ukrainie od środy.

„Bardzo miło mi poinformować pana, że nasza wspólna inicjatywa dotycząca nadania imienia księcia Ostrogskiego brygadzie polsko-litewsko-ukraińskiej już stała się faktem” – powiedział Andrija Parubij na początku spotkania.

Dodał, że kolejna „wspólna dla Polski i Ukrainy” kwestia, którą poruszą, dotyczy gazociągu Nord Stream 2.

„Wystosowaliśmy razem z polską stroną list, w którym informujemy, że stanowi to zagrożenie dla naszych krajów” – dodał.

Podziękował ponadto Stanisławowi Karczewskiemu za „osobiste zaangażowanie w sprawę kontrowersyjnych wzorów polskich paszportów”.

„Dzięki pana interwencji udało się tę kwestię, która mogła stanowić potencjalne źródło konfliktu, wyeliminować” – podkreślił.

Pierwotnie zapowiedziano, że na wzorach polskiego paszportu może znaleźć się wizerunek cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy w Wilnie, jednak wywołało to kontrowersje w stosunkach z Kijowem. Dlatego szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak, zdecydował, że będzie to inskrypcja z wileńskiego grobu Marii Piłsudskiej i postać najmłodszego kawalera Virtuti Militari, obrońcy Lwowa z 1920 r. – Antosia Petrykiewicza.

„Rozmawialiśmy o naszych relacjach polsko-ukraińskich, współpracy wojskowej, handlowej, gospodarczej, ale i o naszych relacjach międzyludzkich. Mówiliśmy i o tym, że coraz więcej nas łączy” – powiedział po spotkaniu Stanisław Karczewski.

Marszałek podkreślił, że omawiano też problemy m.in. dotyczące polsko-ukraińskich przejść granicznych.

„Pan Andrij Parubij przykłada dużą wagę do tego, by budować nowe i udoskonalać te, które istnieją” – zaznaczył.

Stanisław Karczewski poinformował, że „w budżecie na 2018 r. są zagwarantowane pieniądze na budowę dodatkowego przejścia i że są również przekazane pieniądze na kredyt dla strony ukraińskiej na remont przejść granicznych po stronie ukraińskiej”.

Drugi z tematów, jak relacjonował marszałek Senatu, dotyczył ukraińskiej ustawy oświatowej.

Nowa ustawa oświatowa przewiduje, że mniejszości narodowe mają zagwarantowane prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych. Na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być jednak ukraiński.

„Ona niepokoi inne kraje, jak Węgry czy Rumunia. My podchodzimy bardzo wstrzemięźliwie do jej zapisów, rozmawiamy na temat możliwości funkcjonowania polskich szkół, nauki języka polskiego tych, którzy czują związek z Polską, czują się również Polakami” – powiedział marszałek Senatu.

„Uzyskałem zapewnienie, że młodzież polska będzie mogła uczyć się języka polskiego, polskiej historii, polskiej literatury. To bardzo mnie cieszy. Jeśli chodzi o szczegóły, zadeklarowaliśmy, że dojdzie do spotkania naszych pań ministrów edukacji i one je omówią” – poinformował Stanisław Karczewski.

Dodał, że – z tego, co wie – ta ustawa ma służyć temu, by młodzież ukraińska uczyła się języka ukraińskiego zamiast posługiwać się językiem rosyjskim i nie jest skierowana przeciw nauce języka polskiego.

„Będziemy zabiegali, by młodzież, nie tylko do piątej klasy szkoły podstawowej, mogła uczyć się języka polskiego i takie zapewnienie ze strony pana przewodniczącego uzyskałem” – podkreślił marszałek Senatu.

Dodał, że rozmowy dotyczyły również współpracy między Ukrainą i NATO oraz kłopotów z budową Domu Polskiego we Lwowie.

„Pan Andrija Parubij obiecał, że będzie wspierał tę budowę i przyśpieszy wydanie zgody na budowę przez władze tu, w Kijowie” – poinformował Stanisław Karczewski.

Jeszcze przed spotkaniem marszałek Senatu podkreślał, że często spotyka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

„Wykorzystujemy każdą okazję, by rozmawiać o naszych trudnych relacjach, o historii, ale i o tym, co dzieje się aktualnie – o tym, jak Ukraina radzi sobie z reformami, jak rozwiązuje swoje problemy wewnętrzne, ale i jak walczy na froncie, bo Ukraina – jak mówi pan przewodniczący – stoi na linii frontu i broni Europy” – podkreślał w rozmowie z dziennikarzami Stanisław Karczewski.

„My chcemy być ambasadorami Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. Chcemy, by Ukraina się reformowała i by była rozumiana w Europie” – zaznaczył.

Dzisiaj, po spotkaniu z Andriją Parubijem, planowany jest udział marszałka Senatu w uroczystościach nadania Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie imienia prof. Zbigniewa Religi. Stanisław Karczewski spotka się też w Kijowie z przedstawicielami środowisk polskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl