Ukraina prosi Zachód o sprzęt wojskowy

W ciągu roku walk na wschodzie Ukrainy Kijów stracił połowę wszystkich wojskowych samolotów i helikopterów.

Autorzy raportu „Flightglobal Insight’s World Air Forces 2015”, na który powołuje się jeden z portali podkreślają, że  na początku ub.r. ukraińskie lotnictwo miało 400 maszyn. Dziś ma ich 222.

W sumie co trzeci samolot stracony w ub.r. przez siły lotnicze wszystkich krajów świata należał do armii ukraińskiej.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk wojskowości z UKSW podkreśla, że Ukraina cały czas zawraca się o wsparcie do Zachodu, który rozumie ich połowicznie.

Proponują jedynie sankcje, gdy Kijów potrzebuje broni do obrony.

Ukraina ciągle apeluje oto, żeby Zachód bardziej wsparł ich sprzętem wojskowym. Na razie nie apeluje oto, aby wysyłano żołnierzy. Ukraińcy chcą się sami bronić. Należy pamiętać, że jest to bodajże drugi okres w dziejach ukraińskiego narodu, kiedy próbują tworzyć państwo. Przechodzą bardzo ciężką próbę – powiedział prof. Wiesław Wysocki.

Rząd Ukrainy wprowadził stan wyjątkowy w obwodach ługańskim i donieckim, w całym kraju ogłoszono stan podwyższonej gotowości.

Prorosyjscy separatyści dążą do poszerzenia kontrolowanych przez siebie terytoriów, atakując kolejne miejscowości na wschodzie Ukrainy.

Jeszcze dziś Rada Najwyższa może zdecydować o uznaniu Rosji za państwo agresora. Natomiast ukraiński parlament najprawdopodobniej zwróci się do państw sojuszniczych o pomoc w postaci sprzętu obronnego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl