fot. PAP/Radek Pietruszka

Z. Ziobro: jest śledztwo ws. zaniechań ścigania wyłudzeń VAT

W październiku ub.r. zleciłem śledztwo, by ocenić odpowiedzialność organów państwa, na czele z premierem i ministrem finansów w sprawie braku reakcji na wyłudzenia podatku VAT – powiedział w czwartek prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„To śledztwo, które w tej chwili toczy się w Białymstoku, zostało rozszerzone o kolejne wątki, które wyłoniły się w trakcie prowadzonych przez nas ustaleń” – powiedział Zbigniew Ziobro na czwartkowym briefingu poświęconym walce z przestępczością VAT-owską.

Jak mówił, chodzi o zbadanie odpowiedzialności ewentualnie innych organów państwa, „w tym ze sfery trzeciej władzy, wymiaru sprawiedliwości, za przyczynienie się do tak ogromnego zjawiska przestępczości VAT-owskiej”.

Minister Ziobro podkreślił, że jest to związane z „orzeczeniem Sądu Najwyższego, który w 2008 r. całkowicie bezpodstawnie i wbrew obowiązującemu prawu, przyjął (..), że tego rodzaju przestępstwa mogą być ścigane tylko i wyłącznie na podstawie Kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje dużo łagodniejsze rygory odpowiedzialności karnej, a nie mogą być ścigane na podstawie Kodeksu karnego, który zakładał znacznie surowszą odpowiedzialność karną” – oświadczył.

Według niego to „bardzo istotnie” przyczyniło się do wzrostu poczucia bezkarności zorganizowanych grup przestępczych. Podkreślił, że skutkiem wydania tego orzeczenia były też „niewłaściwe działania” po stronie ówczesnej prokuratury i innych organów ścigania, jak policja czy służby specjalne.

PAP/RIRM

drukuj