Z. Ziobro: jestem przekonany, że prezydent poprze reformę KRS

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że jest przekonany, iż prezydent Andrzej Duda, po zapoznaniu się z argumentacją MS, poprze proponowane zmiany dot. KRS. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Duda ma wątpliwości co do zapisu o wygaszaniu mandatów członków obecnej KRS.

Jestem przekonany, że pan prezydent, mając możliwość zapoznania się ze wszystkimi naszymi argumentami, dostrzeże racje, jakie leżą u podstaw naszej propozycji, i poprze te zmiany” – powiedział Ziobro w piątek w radiowej Jedynce.

Dodał, że „zna generalne poglądy prezydenta na potrzebę zmian w sądownictwie”.

– Pan prezydent ma świadomość, że w polskich sądach nie dzieje się dobrze i potrzeba zmian. W polskich sądach jest też wielu przyzwoitych ludzi i my chcemy na tych ludzi postawić; my chcemy działać w interesie rzetelnych sędziów, których naprawdę nie brakuje – powiedział minister sprawiedliwości.

Zaprzeczył też informacji, która pojawiła się w „Fakcie”, że w czwartek doszło do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premier Beatą Szydło ws. reformy sądownictwa. Według gazety, prace nad reformą mają zostać „wstrzymane”, a projekt „złagodzony”. „Fakt” równocześnie przypomniał, że odwołana została sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która miała zająć się projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

– Chciałem zdementować te informacje, to są celowo tworzone plotki i wymyślone historie. Nie było takiego faktu. (…) Niestety niektóre media nie podają rzetelnych informacji. Chciejstwo opozycji, która chce tworzyć jakieś wrażenie – mówił minister.

Jesteśmy skoncentrowani, zdecydowani, żeby dokonać zmian w wymiarze sprawiedliwości, bo Polacy tego potrzebują. Polskie sądy są niestety w głębokim kryzysie. My chcemy przywrócić zaufanie do sądów, żeby one sprawnie działały, żeby miały szacunek. Żeby Polacy byli przekonani, że jak trafiają do sądów trafiają na bezstronnego, uczciwego – z naciskiem na uczciwego – i rzetelnego sędziego. Nic nas nie zatrzyma – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszona miałaby zostać także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, ma to zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady „decydowały w praktyce sędziowskie elity”.

W czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska powiedziała, że prezydent uważa, iż Krajowa Rada Sądownictwa wymaga naprawdę „głębokiej” reformy; zgadza się ze zmianami zaproponowanymi przez ministra sprawiedliwości, ale „ma wątpliwości do jednego z elementów, czyli propozycji wygaszania mandatów członków obecnej KRS”.

W związku z przeprowadzaną reformą sądownictwa, w czwartek w polskich sądach odbyły się zebrania sędziów, na których omawiano ministerialne plany i związane z nimi kwestie funkcjonowania samorządu sędziowskiego. Według danych resortu sprawiedliwości, zebrania zwołano w 283 sądach. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w 53 sądach zarządzono obowiązkowe stawiennictwo na zebraniach.

Sędziowie, którzy uczestniczyli w zebraniach mówili, że są „zaniepokojeni wprowadzaną reformą” i obawiają się „nadmiernej ingerencji władzy wykonawczej w działanie władzy sądowniczej”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl