Zima wróciła w Beskidy; wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Zima wróciła w Beskidy. W ciągu kilkunastu godzin w wyższych rejonach gór spadło ponad 30 cm śniegu. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Goprowcy podnieśli do drugiego stopień zagrożenia lawinowego na północnych stokach Babiej Góry.

„Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu z ostatnich opadów na starą, twardą warstwę. Dotyczy to głównie żlebów i kotłów po północnej stronie masywu. W tych miejscach na bardzo stromych stokach należy zachować szczególną ostrożność” – ostrzegają goprowcy.

Ratownik dyżurny z centralnej stacji GOPR w Szczyrku Dawid Stec poinformował, że najwięcej śniegu spadło ostatnio w rejonie Babiej Góry i Pilska. Ciągle go przybywa. Szlaki turystyczne są zasypane. Mocno ograniczona jest widoczność. Na Hali Miziowej w rejonie Pilska nie przekracza ona 30 m. Niewiele lepiej jest na Babiej Górze. W górach utrzymuje się niewielki mróz.

W masywie Babiej Góry zamknięty pozostaje szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że jest ono umiarkowane. Pokrywa śnieżna jest średnio związana. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na stromych stokach. Zdaniem goprowców nie należy spodziewać się samorzutnego zejścia dużych lawin.

Grupa Beskidzka GOPR zasięgiem działania obejmuje teren od Bramy Morawskiej po Babią Górę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl