Zielone światło dla rozbudowy Portu Gdańskiego

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, dał zielone światło do rozbudowy Portu Gdańskiego. Chodzi o powstanie nowego Portu Centralnego, który będzie miał zdolność konkurowania z portami zachodnioeuropejskimi i krajami bałtyckimi o coraz bardziej rozwijający się handel morski.

Obecnie analizowane są możliwości rozwojowe portu – podkreśla poseł Dorota Arciszewska Mielewczyk, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

– Ten port wiązałby się z większymi przeładunkami, z połączeniem i wykorzystaniem planów rozwojowych, które związane są z żeglugą śródlądową, z liniami kolejowymi, z systemem dróg i autostrad, jakie są w Polsce planowane. Patrzymy na możliwości bycia elementem szlaku jedwabnego, połączenia i obciążenia ładunków od naszych sąsiadów z południa Polski i również ze wschodu. Po prostu jest dokonywana analiza, która przekształca się w plan rozwojowy, który z kolei miałyby przekształcić się w projekty i plany inwestycyjne po 2020 roku – zaznaczyła poseł.

Do Portu Gdańskiego obecnie może przypływać nawet 100 mln ton towarów. Aby obsłużyć taką masę ładunków, potencjał Portu Gdańskiego musi jednak się zwiększyć do 2027 r. do 140 mln ton. Jeśli się to nie uda, to przeładunki mogą przejąć inne, obce porty” – napisała Gazeta Polska Codzienna.

Inwestycja dotycząca budowy Portu Centralnego jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju polskiej gospodarki morskiej.

Port ma powstać między ujściem kanału portowego a Naftoportem. Faza dokumentacyjna inwestycji rozpocznie się najwcześniej w 2019 r., natomiast realizacyjna po 2020 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl