Zgłoszono projekt ustawy o ochronie dzieci

Suwerenna Polska zgłosiła projekt ustawy o ochronie dzieci, który wprowadzi obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy oraz wymusi powstanie standardów, które będą realizowane w przypadku, gdy pada podejrzenie o krzywdzeniu dziecka.

Jednym z kluczowych założeń projektu jest analiza przypadków krzywdzenia dzieci. Według wiceministra sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego, takie działania są już podejmowane przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Wprowadzony zostanie jednak tutaj obowiązek ustawowy, który ma służyć temu, by być mądrym przed, a nie po szkodzie. Ponadto nowe prawo miałoby wymagać wprowadzenia standardów ochrony dzieci.

– Wielokrotnie podnoszony postulat przez wiele środowisk, które zajmują się ochroną dzieci, żeby w instytucjach edukacyjnych były standardy. Jeżeli jest podejrzenie krzywdzenia dzieci, żeby były procedury, które w odpowiedni sposób będą chronić dzieci i zapobiegać najgorszemu – wskazał wiceminister Marcin Romanowski.

Proponowane rozwiązania odnoszą się też do instytucji reprezentujących dzieci. Obecnie, jeśli żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka w postępowaniach sądowych, robi to tzw. kurator procesowy, którym może być radca prawny lub adwokat. Suwerenna Polska chce wzmocnić przepisy regulujące status reprezentanta dziecka. Podnosi potrzebę sprecyzowania, jakie powinien mieć kompetencje i obowiązki. W projekcie znalazł się także kwestionariusz oceny ryzyka dla służb.

Wprowadzamy kwestionariusz, jak wprowadziliśmy w tzw. ustawie antyprzemocowej, żeby identyfikować, czy rzeczywiście doszło do zagrożenia życia i zdrowia. Chodzi o sprawdzenie, czy nie dochodziło do przypadków niezasadnego odbierania dzieci, ale przede wszystkim chodzi o to, by osoba, która ma obowiązek chronić dziecko, była zobligowana do przeanalizowania, czy rzeczywiście dziecko jest zagrożone – powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości.

Inicjatywa Suwerennej Polski odnosi się też do kwestii przestępstw popełnianych na osobach z niepełnosprawnościami. Przewiduje rozszerzenie obowiązku odpowiednich szkoleń dla sędziów, a także obowiązek przygotowania strategii Krajowego planu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci oraz strategii Krajowego planu przeciwdziałania przestępczości na tle seksualnym w stosunku do dzieci. Drugi plan – jak zaznaczył wiceminister Marcin Romanowski – jest już gotowy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl