Zespół smoleński za odebraniem prokuraturze śledztwa ws. katastrofy

Parlamentarny zespół ds. katastrofy smoleńskiej zamierza wnioskować o odebranie śledztwa w tej sprawie prokuraturze wojskowej. Członkowie zespołu chcą też zaprosić na posiedzenie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. 

Starania o zmianę prokuratury prowadzącej śledztwo smoleńskie zapowiedział w październiku 2012 r. Jarosław Kaczyński. Prezes PiS spotkał się wtedy z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem.

Śledztwem zajmuje się Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Poseł PiS Piotr Naimski ocenił podczas piątkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, że jest wiele elementów wskazujących na to, że prokuratura zajmująca się śledztwem smoleńskim nie daje sobie rady.

– Jest wystarczający materiał do tego, by sformułować formalny postulat zmiany prokuratury, która jest za to odpowiedzialna – przekonywał.

Postulat Naimskiego poparł wiceszef zespołu Stanisław Piotrowicz. Zwrócił on uwagę, że za zmianą prokuratury przemawia, jak powiedział „fundamentalny argument”.

Jak zaznaczył, nie spotkał się jeszcze z sytuacją, by w odniesieniu do prokuratorów prowadzących postępowanie toczyło się odrębne postępowanie „również w prokuraturze, wiążące się z niedopełnieniem obowiązków służbowych przez prokuratorów prowadzących śledztwo zasadnicze”.

Poseł PiS zaznaczył, że nikt jeszcze nie sformułował zarzutów wobec konkretnych prokuratorów, bo postępowanie toczy się ad rem, a nie ad personam. „Tym niemniej rodzi się pytanie, czy ci prokuratorzy mogą w dalszym ciągu w sposób obiektywny realizować zadania śledztwa” – podkreślił.

Szef zespołu Antoni Macierewicz poinformował o wniosku dotyczącym zaproszenia prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta na posiedzenie zespołu, a także o wniosku o zamknięcie niektórych posiedzeń dla mediów. Jak wyjaśnił, jest to potrzebne ze względu na „meritum rozmowy”, która może być niemożliwa, gdy się odbywa publicznie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl