fot. archiwum prywatne/ Michał Kowalski

Zbliża się III Rowerowy Rajd Piaśnicki. M. Kowalski: Spotkajmy się razem na trasie i pomódlmy się w Piaśnicy

Po raz trzeci chcemy oddać cześć pomordowanym w Piaśnicy. To miejsce kaźni ludności Pomorza, gdzie byli zabijani zarówno księża, urzędnicy, jak i osoby, które zajmowały się rzemieślnictwem. Dzisiaj historycy oceniają, że w Lasach Piaśnickich dokonano zabójstwa na ponad 17 tys. Polaków – wskazał Michał Kowalski, radny powiatu puckiego i prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Gość toruńskiej rozgłośni zachęcił do udziału w III Rowerowym Rajdzie Piaśnickim.  

30 września śladami pomordowanych w 1939 r. Ziemi Puckiej wyruszy III Rowerowy Rajd Piaśnicki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

– Po raz trzeci chcemy oddać cześć pomordowanym księżom w Piaśnicy. Piaśnica to miejsce kaźni ludności Pomorza, gdzie byli zabijani zarówno księża, urzędnicy, jak i osoby, które zajmowały się rzemieślnictwem. Cała pomorska inteligencja została zamordowana na przełomie 1939/40. Były to masowe egzekucje, które rozpoczęły się od października 1939 roku i były kontynuowane do kwietnia 1940 roku. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, którą na Polakach wykonywali funkcjonariusze SS oraz członkowie militarnych oddziałów niemieckich. Dzisiaj historycy oceniają, że w Lasach Piaśnickich dokonano zabójstwa na ponad 17 tys. Polaków – przypomniał Michał Kowalski.

Wiele osób Niemcy zamordowali 11 listopada 1939 roku – w dniu Święta Niepodległości Polski. W Lesie Piaśnickim strzałem w tył głowy zabito wówczas 314 osób, w tym 34 duchownych.

– 18-letni ks. Józef Angryk został wywieziony z Władysławowa i zamordowany 11 listopada – w szczególny dla Polski dzień. Niemcy brutalnie mordowali mieszkańców Pomorza właśnie w ten dzień. 11 listopada została zamordowana także bł. s. Alicja Kotowska. Będziemy ich wspominać podczas III Rajdu Piaśnickiego – dodał radny powiatu puckiego.

Rajd przewiduje dwie trasy do Piaśnicy: z Pucka oraz z Władysławowa.

– Zainteresowanie jest bardzo duże. Odbieramy mnóstwo maili i telefonów. W zeszłym roku było blisko 200 rowerzystów. W tym roku liczymy na większą frekwencję (…). Spotkajmy się razem na trasie, pomódlmy się w Piaśnicy. O godz. 12.00 będzie sprawowana Msza św. w piaśnickim sanktuarium. Wcześniej w Lasach Piaśnickich zapalimy znicze przed mogiłą pomordowanych księży – poinformował gość Radia Maryja.

Michał Kowalski bierze w tym roku bierny udział w wyborach do polskiego parlamentu. Działa także na rzecz kampanii referendalnej.

– 15 października wszyscy obywatele pójdą do urn i wybiorą swoich przedstawicieli w Sejmie (…). Jeśli chodzi o mój program wyborczy to stawiam na bezpieczeństwo rodziny, bezpieczeństwo naszego państwa. Jestem zaangażowany w kampanię referendalną. Jest ona bardzo istotna, ponieważ jednym z punktów jest ochrona naszych granic, integralność Polski, ochrona przed nielegalną imigracją (…). Musimy się bronić, żeby nasz kraj nie został zalany przez nielegalną imigrację. To nie jest tak, że nie chcemy przyjmować ludzi. Jak rozpoczęła się brutalna wojna na Ukrainie – Polacy pokazali, że jesteśmy otwartym, życzliwym krajem, oddajemy swoje serce. Przyjęliśmy kilka milionów Ukraińców, więc nie zamykamy się na inne społeczeństwa. Chcemy pomagać i po chrześcijańsku ratować życie, natomiast musi się to odbywać w cywilizowany sposób – akcentował prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie.

Cała rozmowa z Michałem Kowalskim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl