fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] M. Kowalski: Poprzez Rowerowy Rajd Piaśnicki chcemy upamiętnić kapłanów, którzy zostali bestialsko zamordowani przez Niemców w 1939 roku

Chcielibyśmy upamiętnić w ten sposób zmarłych kapłanów, którzy zostali bestialsko zamordowani przez Niemców w 1939 roku na przełomie października i listopada. Byli to kapłani, którzy posługiwali w miejscowych parafiach powiatu puckiego. Będzie to pierwszy Rowerowy Rajd Piaśnicki dla upamiętnienia pomordowanych księży ziemi puckiej (…). Będziemy wspominali m.in.: ks. Ludwika Angryka z Hallerowa, ks. proboszcza Anastazego Kręckiego ze Strzelna, ks. Edmunda Fittkau z Pucka, ks. Alojzego Kaszubowskiego z Kosakowa, ks. Bronisława Labudę z Pucka, ks. Wojciecha Pronobisa, ks. Ksawerego Szynalewskiego oraz ks. Heliodora Zielińskiego – mówił Michał Kowalski, radny powiatu puckiego, dyrektor COS-OPO w Cetniewie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

6 listopada odbędzie się Rowerowy Rajd Piaśnicki.

– Taki rajd odbędzie się po raz pierwszy na naszej puckiej ziemi. Chcielibyśmy upamiętnić w ten sposób zmarłych kapłanów, którzy zostali bestialsko zamordowani przez Niemców w 1939 roku na przełomie października i listopada. Byli to kapłani, którzy posługiwali w miejscowych parafiach powiatu puckiego. Będzie to pierwszy Rowerowy Rajd Piaśnicki dla upamiętnienia pomordowanych księży ziemi puckiej – mówił Michał Kowalski, radny powiatu puckiego.

Zbrodnia w Piaśnicy była elementem tzw. akcji „Inteligencja”, czyli Intelligenzaktion.

– Zbrodnia w Piaśnicy często nazywana jest Pomorskim Katyniem lub nawet Kaszubską Golgotą. Był to szereg zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w lasach piaśnickich, pod Wejherowem. Rozpoczęły się one pod koniec października 1939 roku i były kontynuowane do początku kwietnia 1940 roku (…). Te tereny zostały przyłączone do Polski dopiero w 1918 roku, także to tutaj odradzała się polskość. Niemcom bardzo zależało na tym, aby osoby, które im zagrażały, zostały wymordowane, by odnowienie się narodu polskiego zostało zaprzepaszczone – podkreślił dyrektor COS-OPO w Cetniewie.

– Rowerowy Rajd Piaśnicki będzie przebiegał śladami pomordowanych. Będziemy wspominali m.in.: księdza Ludwika Angryka z Hallerowa, księdza proboszcza Anastazego Kręckiego ze Strzelna, księdza Edmunda Fittkau z Pucka, księdza Alojzego Kaszubowskiego z Kosakowa, księdza Bronisława Labudę z Pucka, księdza Wojciecha Pronobisa, księdza Ksawerego Szynalewskiego oraz księdza Heliodora Zielińskiego – oznajmił gość Radia Maryja.

W Rowerowy Rajd Piaśnicki zaangażowały się środowiska, dla których ważna jest pamięć o niemieckiej zbrodni popełnionej w lesie piaśnickim.

– Rowerowy Rajd Piaśnicki będzie rajdem integrującym wszystkie środowiska powiatu puckiego. Po Mszy świętej, w drodze powrotnej, zaplanowany jest dłuższy postój z ciepłym poczęstunkiem, gdzie będziemy mogli spotkać się i porozmawiać. Rajd jest otwarty. Cały czas wpływają do nas zgłoszenia – podsumował Michał Kowalski.

Patronat medialny nad inicjatywą objęło Radio Maryja i TV Trwam.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Michała Kowalskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj