fot. PAP/EPA

Zbierano środki na pomoc bałkańskim powodzianom

Dziś w świątyniach były zbierane do puszek środki na pomoc dla poszkodowanych przez powódź na Bałkanach. Akcję pomocy koordynuje Caritas Polska.

Bośnia i Hercegowina oraz Serbia należą do najbiedniejszych państw w Europie. Dlatego same nie poradzą sobie ze skutkami ogromnych powodzi i następujących po nich osunięć ziemi, które spustoszyły te kraje. Raporty z Caritas Serbia i Caritas Bośnia i Hercegowina szacują liczbę poszkodowanych na ponad półtora miliona osób. Kataklizm zniszczył tysiące domów, budynków gospodarczych, ucierpiały miejscowe drogi.

W Serbii powódź zdezorganizowała pracę kopalni węgla Kolubara, zaopatrującej największą serbską elektrownię. Może upłynąć rok, zanim wydobycie węgla powróci do normalnego poziomu.

W liczącej około 3,8 mln mieszkańców Bośni i Hercegowinie powódź dotknęła jedną czwartą ludności. Ponad sto tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Powodzianom na Bałkanach pomaga  grupa 37-miu polskich strażaków. W pomoc w Bośni i Hercegowinie zaangażowali się  też żołnierze z polskiego kontyngentu wojskowego.

 

TV Trwam News

drukuj