fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Zbierane są podpisy pod petycją ws. dekomunizacji warszawskich Powązek

Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją w sprawie dekomunizacji warszawskich Powązek. Z inicjatywą wyszedł Tadeusz Płużański, dziennikarz i historyk. Apel skierowany jest do najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej.

W apelu wskazano, że jeśli Polska ma być krajem praworządnym i sprawiedliwym, Powązki Wojskowe muszą zostać ponownie polskim cmentarzem, nekropolią chwały Polaków, polskich żołnierzy i autorytetów, a nie zbrodniarzy komunistycznych.

Sygnatariusze apelu wskazują, że należy wywłaszczyć Powązki Wojskowe na rzecz Skarbu Państwa, jak stało się to z Placem Piłsudskiego w Warszawie i terenem Westerplatte w Gdańsku.

Jednym z nich jest Ryszard Majdzik, działacz „Solidarności”, syn żołnierza niezłomnego.

– Na Powązkach potrzebna jest dekomunizacja m.in. po to, aby bohaterowie nie leżeli wspólnie ze swoimi oprawcami, wśród których jest np. bandyta Wojciech Jaruzelski czy Bolesław Bierut. Trzeba dokonać ekshumacji na inny cmentarz i z tego cmentarza zrobić Mauzoleum Nekropolii Żołnierzy Niezłomnych – zaznaczył Ryszard Majdzik.

Kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych była miejscem potajemnego zakopywania polskich bohaterów pomordowanych strzałem w tył głowy przez funkcjonariuszy komunistycznych organów represji w latach 40. i 50. Jednocześnie na Warszawskich Powązkach grzebani byli PRL-owscy dygnitarze.

Apel o zdekomunizowanie Powązek można podpisać na stronie citizenGo oraz [tutaj].

RIRM

drukuj