(fot.PAP)

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tuska, Millera i Klicha

Zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska, Jerzego Millera i Edmunda Klicha. Mieli oni nie dopełnić obowiązków m.in. przez nieujawnienie treści raportu płk. Edmunda Klicha.

Dokument został sporządzony w listopadzie 2010 roku; w sposób jednoznaczny udowadnia, że za tragedie smoleńską odpowiadają Rosjanie. Ten raport został ukryty i nie ujrzał światła dziennego- podkreśla poseł Antoni Macierewicz.

Podczas wczorajszego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn tragedii z 10 kwietnia zostały odczytane fragmenty raportu płk. Edmunda Klicha.

„Raport MAK to kompilacja. Projekt raportu MAK był pisany przez różne osoby i jest zlepkiem różnych poglądów. Świadczy to o dużym pośpiechu i bardzo nieprofesjonalnym przygotowaniu tego projektu. Piszącym zależało na szczególnym podkreśleniu wpływów, nacisków, które ich zdaniem pochodziły jednoznacznie od głównego pasażera. Na co nie ma żadnego potwierdzenia w materiałach dowodowych i polega raczej na swobodnej ocenie dowodów. Fakt ten należy zdecydowanie podkreślić w uwagach strony polskiej do projektu raportu. Wniosek, że dowódca w ostatnim etapie lotu oderwał wzrok od przyrządów jest niczym niepotwierdzony i ma jedynie odwrócić uwagę czytających od kardynalnych błędów popełnionych przez kierownika strefy lądowania.” –  można przeczytać w prezentacji zespołu parlamentarnego zawierającej cytaty z raportu Klicha.

To są wyłącznie wybrane fragmenty. Tego jest znacznie więcej. Jednoznaczne stanowisko podjęte przez polskiego przedstawiciela przy MAK zostało przez przewodniczącego komisji Millera i premiera, który zobowiązał się do kierowania procesem wyjaśnienia absolutnie zignorowane i  jest ignorowane po dzień dzisiejszy – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Poseł odpowiedział także na list prezesa PAN prof. Michała Kleibera. Profesor wezwał Macieja Laska, a także posła Antoniego Macierewicza do eksperckiej dyskusji ws. przyczyn katastrofy.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu stwierdził, że prof. Kleiber proponuje nie tyle debatę, ile współorganizowanie konferencji naukowej. Poseł w odpowiedzi zwraca uwagę, że takie konferencje były już organizowane.

– Bardzo cieszymy się z tego projektu, ale w październiku jest organizowana konferencja przez prof. Witakowskiego. W związku z tym, jeśli ma to być konferencja naukowa to może eksperci rządowi zgłoszą po prostu swoje referaty. Gdyby to miała być jednak debata to eksperci zawsze są do niej gotowi– zaznaczył poseł Macierewicz.

RIRM

drukuj