Zatrzymania ws. zakupu przez wojsko niesprawnego sprzętu meteo

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w sprawie zakupu przez wojsko niesprawnego sprzętu meteorologicznego. Wadliwe systemy miały trafić na lotniska i poligony.

Warszawski oddział CBA działał w kilku miejscach w Polsce. Do zatrzymań doszło w Dęblinie, w Warszawie oraz w województwie mazowieckim i małopolskim. Agenci przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych osób.

– Śledczy z CBA ustalili, że w wyniku działań tych osób w grudniu 2016 roku do wojska trafił, za blisko 5 mln zł, sprzęt meteo, którego eksploatacja mogła zagrażać bezpieczeństwu wykonywanych lotów. Potwierdziły to ekspertyzy biegłych. Ten sprzęt po prostu nie działa prawidłowo – poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

Taki sprzęt jest niezbędny do zabezpieczenia działań poligonowych i operacji lotniczych, w tym lotów oznaczonych statusem HEAD, czyli najważniejszych osób w państwie.

– Dzięki CBA uniemożliwiono wprowadzenie do wyposażenia jednostek wojskowych tego wadliwego sprzętu, którego użycie w praktyce mogłoby być niebezpieczne dla życia pilotów i pasażerów – dodał Piotr Kaczorek.

Śledztwo dotyczy oszustwa, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez obie strony w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zatrzymani żołnierze i biznesmeni trafią do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl