Spadek zysku Orlenu

Dochody Grupy Orlen spadają. W pierwszym kwartale zysk spółki był o prawie siedem miliardów złotych niższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Nowy prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara, przedstawił wyniki finansowe Grupy za pierwszy kwartał tego roku. Wyniki te – jak stwierdził nowy szef spółki – Orlen wypracował jeszcze za wcześniejszego kierownictwa. Zgodnie z przedstawionymi wynikami wartość paliwowego giganta spada. Przez pierwsze trzy miesiące zysk spółki był niższy prawie o siedem miliardów złotych w porównaniu do pierwszego kwartału roku ubiegłego.

„Spółka jest sparaliżowana, nie podejmowane są żadne decyzje inwestycyjne, wyrzucono doświadczonych ludzi. Panowie Donald Tusk, Borys Budka – chylicie Grupę Orlen ku upadkowi. Skąd weźmiecie 15 mld zł na zamrożenie cen gazu? Paliwo na stacjach jest prawie po siedem złotych. Gdzie to obiecane, po 5,19? »Stajnia Augiasz« za czasów Obajtka? To jak nazwiecie tę sytuację?” – napisał na platformie X były szef Orlenu, Daniel Obajtek.

Ostatnie lata dla Orlenu to lata rozwoju. Spółka wypracowała pozycję na europejskim rynku. Zaczęła ona również inwestować w inne sektory, szczególnie mocno w sektor energetyczny. Doszło też do fuzji z kilkoma innymi polskimi spółkami: z LOTOS-em, PGNiG i Energą. Wyniki finansowe Grupy Orlen szły w górę.

– Jeśli chcemy, żeby Orlen zdobywał coraz silniejszą pozycję na rynkach światowych, to potrzebujemy bardzo rozważnych, ale też rozważnych inwestycji w przyszłość. Rynek paliw nie zna próżni, więc jeżeli Orlen będzie słabł, to na miejsce Orlenu w te części rynku paliwowego, rafineryjnego, energetycznego, będą wchodziły firmy z zagranicy – zwrócił uwagę poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.

O komentarz w tej sprawie dziennikarz TV Trwam zapytali również wiceministra aktywów państwowych, Roberta Kropiwnickiego. Polityk odmówił jednak udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl