fot. PAP/EPA

Zaproszenie Kongresu USA dla prezydenta Ukrainy Poroszenki

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko został zaproszony do wygłoszenia przemówienia na wspólnej sesji obu izb Kongresu USA – poinformowali w środę przywódcy Kongresu. Zaproszenie go pokazuje zaangażowanie Waszyngtonu w sprawy Ukrainy, walczącej z separatystami.

Poroszenko ma wygłosić w Kongresie przemówienie do senatorów i członków Izby Reprezentantów podczas wizyty w Waszyngtonie 18 września – podał przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner.

„Przemówienie prezydenta Poroszenki przed Kongresem jest jeszcze jednym sygnałem naszego niezachwianego zaangażowania wobec aspiracji jego narodu – oświadczył w komunikacie Boehner. – Honorem i przywilejem będzie gościć go na Kapitolu”.

Poroszenko ma tego samego dnia spotkać się w Białym Domu z prezydentem Barackiem Obamą.

Jedynie przywódcy państw będących najbliższymi sojusznikami USA dostępują takiego zaszczytu, jak wystąpienie na wspólnej sesji Senatu i Izby Reprezentantów. Ostatnio wyróżniono w ten sposób w maju 2013 roku prezydent Korei Południowej panią Park Geun Hye.

W kwietniu 2005 roku takiego zaszczytu dostąpił prozachodni prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, owacyjnie przyjęty przez amerykańskich parlamentarzystów.

 

PAP

drukuj