PO zapowiada inicjatywy dla polskiej gospodarki

Cztery projekty gospodarcze Platformy Obywatelskiej mają zostać zaprezentowane podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. W przyszłym tygodniu największa partia opozycyjna złoży ustawy w Sejmie – zapowiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

Opozycja proponuje m.in. zwolnienie z wszelkich składek – oprócz na NFZ – wynagrodzenia tych osób, które pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego i nie pobierają emerytury. Co więcej PO chce zaprzestania pobierania podatku PIT od emerytur po ich uprzednim unettowieniu.

Inny pomysł to zwolnienie osób do 25. roku życia z obowiązku płacenia składek na ZUS i NFZ przy prowadzeniu własnej działalności gospodarcze. Według PO cel zmian to inwestycje i aktywizacja osób.

W Krynicy jest dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekspert ocenił, że propozycje PO brzmią jak kiepski dowcip, ponieważ jest to dokładnie odwrotność ośmioletnich rządów PO-PSL.

– Ten ośmioletni okres to czas wielkiego bałaganu w polityce fiskalnej, w polityce podatkowej, budżecie państwa, który doprowadził do powstania istnej stajni Augiasza sprzątanej dzisiaj mozolnie i stopniowo przez urzędników i kierownictwo resortu finansów. Te osiem lat, to jest czas, który przejdzie do historii jako największej gospodarczej, a nie waham się nawet powiedzieć gospodarczo-politycznej, afery związanej z wyłudzaniem podatku VAT na gigantyczną skalę, na skalę setek miliardów złotych, szacuję się, że na około 250 miliardów złotych – akcentował Marian Szołucha.

Swoje propozycje PO może przedstawić dziś wieczorem podczas jednego z paneli Forum Ekonomicznego.

Grzegorz Schetyna twierdzi, że proponowane przez niego zmiany są „potrzebne polskiej gospodarce i Polakom”, a PiS może się włączyć w dyskusje.

RIRM

drukuj